Umístění: Sport Ostatní sporty Sobotní „primaverou“ v Podyjí začne v ČR hlavní cyklistická sezóna

Sobotní „primaverou“ v Podyjí začne v ČR hlavní cyklistická sezóna

Brno, 21. března 2014 - První z kilometrů, které společně najednou v České republice cyklisté po celou hlavní sezónu kol, od jara do podzimu, se začnou načítat v sobotu. V první jarní den odstartuje v nejteplejším regionu republiky, v Podyjí, česká „primavera“.  Odstartuje ji věčně usměvavý cyklista - legendární olympionik – před půlstoletím hrdina, který dlouho čekanou výhrou prestižního Závodu míru nadchnul fanoušky jako málokdo, brněnský Jan Smolík.

foto primaverabike-2006-041

 

Je příznačné, že první závod hlavní sezóny kol je vypsán pro registrované i neregistrované jezdce a jezdkyně na horských bicyklech. Pro dnes nejpočetnější aktivní sportovní komunitu v zemi. Ženskou, mužskou, ba i rodinnou.

Český svaz cyklistiky se snaží zaštítit jak závodníky s oficiální svazovou licencí, tak i ty bez ní. Ale - na rozdíl od sousedů například z Dolního Rakouska, kteří to mají na naši „primaveru“ přes pohraniční řeku Dyji kousek, stále bez většího úspěchu. České fanoušky kol motivuje a usazuje do sedel zdravá chuť pohybovat se terénem, když už je to na silnicích značně nebezpečné.  A motivuje je, že silniční kola s těmi v terénu rádi střídají i reprezentační hvězdy jako olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý, mistr světa Zdeněk Štybar, nebo krátce před nimi na „stará kolena“ i král silničních spurtů Ján Svorada…

Na jiné sporty se v Česku lidé především chodí dívat, ale cyklistiku teď hlavně provozují. Skvělý stav! „Všem bych doporučoval,“ nabádá nyní Roman Budský, vedoucí BESIP, „aby si po zimě překontrolovali svá kola i oblečení, zdali budou vidět také za snížené viditelnosti. I malý reflexní proužek pomáhá eliminovat nebezpečí srážky.“

Zatímco pořádat silniční závody je v ČR při splnění všech předpisů takřka nadlidské, dílem i kvůli bohužel rozšířené bezohlednosti řidičů motocyklů a aut, nouzi o zájemce, kteří se hrnou na závody v terénu, nemá ani do obřích rozměrů rozrostlý seriál Kolo pro život, který se přidá od konce dubna. Jeho závodů se už běžně zúčastňuje na 20 tisíc startujících.

Celotýdenní a velmi sledovaný šampionát silniční cyklistiky se pro seniorské a juniorské kategorie odehraje na konci června na jihu Moravy, v kopcích kolem bojišť u Slavkova.

Cyklistika má nejen velký potenciál v objevování talentů mezi mládeží po venkově, ale je i silným hybatelem turismu a cykloturismu v ČR. Právě sobotní „2014 ShockDoctor PRIMAVERA BIKE“ využije k rozjezdu hlavní sezóny kol někdejších pohraničních stezek, „signálky“ kolem Dyje, vinařských tratí. Nově se startuje v poledne od Sportcentra ve vinařské obci Šanov, finišovat bude po 30 nebo 60 km před cukrovarem v Hrušovanech nad Jevišovkou. Loni tam výhrou začal skvělou sezónu hrdina australské Crocodile Trophy Ondřej Fojtík.

Nejbližší cyklistické závody v ČR:

  • 22. 3. 2014 „2014 ShockDoctor PRIMAVERA BIKE“, MTB, open
  • 23. 3. 2014 „Pražský MTB pohár“
  • 29. 3. 2014 „Trofeo Cinelli“ – Velk cena Hlohovce u Břeclavi, silnice
  • 29. 3. 2014 „Jarní Bahno“, Karlovy Vary, MTB
  • 5. 4. 2014 „Brno – Velká Bíteš – Brno“, Kalas Cup ČP na silnici

Zdroj: Primaverabike.cz


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci