Umístění: Sport Ostatní sporty Zlatý Kostelecký je z Holasic u Brna

Zlatý Kostelecký je z Holasic u Brna

David Kostelecký udělal radost českým sportovním fanouškům a především těm z Holasic u Brna, kde čerstvý olympijský vítěz z Pekingu se střelectvím začínal...

Olympijské zlato

 

Po zisku zlaté olympijské medaile davy lidí putovaly na náměstí a další místa v Davidově rodišti, kde bouchal jeden špunt šampaňského za druhým a vzduchem se vznášely nekonečné obláčky kouře z doutníků, zapálených na počest jeho vítězství.

Od praku k olypijskému vítězství

David, jako správný kluk, střílel u babičky z praku, od pěti let ze vzduchovky. Počáteční „sportovní“ výkony odnášely jak jinak než obyčejné plechovky, čas od času se terčem stal i nějaký ten vrabec. V Holasicích to David vyzkoušel i na pouti, a i když mají komedianti mířidla schválně zkřivená, přesto dívce nějakou tu růži na špejli vystřílel. David je sympaťák a žádný náfuka. Až moc si je vědom toho, čeho dosáhl. A do paměti mnohých se zapsal, když si po poslední ráně lehl na záda do kaluže vody. „Šlo o takové emoce, že jsem si neuvědomoval, co dělám,“ vzpomíná David. „Po zisku zlaté medaile jsem si uvědomil, čeho jsem ve sportu dosáhl, a zapřísáhl se, že se už nikdy nebudu rouhat, nikdy na nic stěžovat, když se mi něco nepovede,“ slibuje.

Přípravu neponechal náhodě

Před olympiádou se snažil minimalizovat vše, co by mohlo zhatit jeho čtyřletou náročnou přípravu. A tak například už několik dnů před závody nechal číslo svého mobilu bez příjmu a do Pekingu si pořídil nové. Co kdyby se našel někdo, kdo by chtěl Davida rozhodit. Na samotné olympijské finále si potom sám vyrobil i boční ochrannou oční klapku, kterou používají střelci, aby neviděli na ostatní závodníky a nic je v okolí nerozptylovalo. Klapku si vystřihl z krabičky od nábojů a přemotal topenářskou páskou, aby se v dešti nerozpadla.
Z Číny si David s medailí přivezl i poslední vystřelenou nábojnici. Každý rok jich během tréninku vystřílí až třicet tisíc. Vynásobte si to šesti korunami a přijdete na částku, kterou musí za střelivo utratit. Daleko větší položkou je však cestovné.

Zůstane věrný trapu

O tom, že by se třeba za čtyři roky na olympiádě v Londýně mohl pokusit získat více střeleckého zlata i v jiných disciplínách, David neuvažuje. „Trap je královskou disciplínou a nedám na něj dopustit. Nic jiného mě ani nebere. Skeet, či double trap, kterému říkáme střelecký paskvil, bude mít podle mne na příští olympiádě derniéru,“ věští David. Nahradit double trap by mohl například parkur. Jde o imitaci lovu. V pomyslném lese vyletí do vzduchu terč namísto bažanta, jinde začne skákat jakoby zajíc. Navíc je parkur nejpočetněji zastoupenou střeleckou disciplínou, má svůj evropský i světový šampionát. Mekkou je pořadatelská země příští olympiády. Vždyť jen kolem Londýna je na padesát parkurových střelnic. I to je důvod, proč se snaží Angličané tuto disciplínu na „domácí“ OH protlačit, protože by tak mohli teoreticky pomýšlet hned na další tři medaile. Pokud by se parkur na olympiádu podařilo dostat, tak zřejmě na úkor jiné střelecké disciplíny.
Jasno už má David, kam půjdou vystřílené peníze. Miliónová částka po zdanění zřejmě padne na zakoupení nového auta. „Ročně najezdím kolem sedmdesáti tisíc kilometrů, takže se budu muset porozhlédnout po novém,“ plánuje zlatý střelec z Holasic.

Petr Podroužek
Foto: P. Podroužek a P. Podroužek jr.

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci

Komentáře a dotazy k produktu  

 
0 #1 2008-09-02 19:04
Je to hold borec, fandim mu.
Citovat