Umístění: Kultura Ostatni 150. výročí narození Josefa Merhauta si připomenou i v Rajhradě

150. výročí narození Josefa Merhauta si připomenou i v Rajhradě

Rajhrad, 8. ledna 2013 - V letošním roce si připomínáme 150 let od narození novináře, divadelního kritika, literáta a význačné brněnské kulturní osobnosti, Josefa Merhauta.

Kniha-ctenar-detail


Výstava, kterou k této příležitosti připravil rajhradský Památník písemnictví na Moravě, se opírá zejména o Merhautovo prozaické dílo, jež můžeme chápat nejen jako autonomní umělecký projev, ale současně také jako svébytný dokument doby a prostředí. Tím je především Brno v 90. letech 19. století. Návštěvníci mohou výstavu zhlédnout od 10. ledna do 31. března tohoto roku.

Kdo byl Josef Merhaut? Ačkoli byl ve své době považován za vůdčí osobnost české brněnské kultury, dnes patří již takřka k zapomenutým autorům. Dnes je autorem takřka neznámým, ve své době však byl považován za jednu z vůdčích brněnských kulturních osobností. Šéfredaktor českého deníku Moravská orlice, pilný divadelní kritik, příležitostný básník, ale hlavně autor povídkových a románových děl, v nichž neopakovatelně zachytil Brno své doby.

A právě o Merhautovo prozaické dílo se opírá výstava, připravená v rajhradském Památníku písemnictví na Moravě jako připomínka 150. výročí autorova narození. Navazujeme tak na výstavní činnost uplynulého roku, v němž se ústředním tématem stali bratři Mrštíkové. Merhaut byl nejen jejich vrstevníkem, ale sdílel s nimi i řadu uměleckých východisek. Je to především naturalistické zachycování prostředí, které silně ovlivňuje jednání postav a jež současně dokumentárním způsobem vykresluje atmosféru Brna na přelomu století.

Návštěvník na výstavě získá vhled do typicky merhautovských obrazů národnostních konfliktů, střetu chudoby a povýšenosti, kontrastu rostoucího města a idylického venkova či nezměnitelnosti lidského osudu. Výstavu doprovodí artefakty vztahující se k Merhautovu spisovatelskému i novinářskému dílu, ukázky rukopisů, dobové obrazy a mapy Brna či originální kresby od malíře Aloise Kalvody, Merhautova přítele a ilustrátora jeho románového díla Vranov.

Josef Merhaut. Literát dramatického Brna
Kdy: 10. ledna – 31. března 2013
Vernisáž: 9. ledna 2013 v 16 hodin
Kde: Památník písemnictví na Moravě, Klášter 1, Rajhrad; areál benediktinského kláštera


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript