Umístění: Kultura Ostatni Během Noci kostelů se veřejnosti na jižní Moravě otevře 148 svatostánků

Během Noci kostelů se veřejnosti na jižní Moravě otevře 148 svatostánků

Brno, 29. května 2012 (MEDIAFAX) - Brněnská diecéze nabídne veřejnosti v pátek 1. června k nočním prohlídkám 148 kostelů, chrámů a svatyní. Sdělila to mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová s tím, že ve většině jihomoravských svatostánků připravili duchovní doprovodný program.

kostelPetrov250

 

Jen v samotném Brně se otevře veřejnosti 35 kostelů. Podle ředitele Pastoračního střediska brněnské diecéze Romana Kubína mezi nimi budou i unikátní prostory, které nemá veřejnost v průběhu roku možnost vidět. "Mezi mimořádně zpřístupněné kostely patří třeba románská kaple Nanebevzetí Panny Marie na Veveří nedaleko Brněnské přehrady a po desetiletí uzavřený františkánský kostel svatého Josefa, který nyní patří řeckokatolické církvi a čeká na rekonstrukci," řekl Kubín.

Lidé budou moci mimořádně vidět a také si zahrát na jedny z nejstarších funkčních varhan na Moravě, které jsou v klášteře ve Znojmě-Louce, uvidí vzácné fresky v kostele svatého Kříže v Nebovidech na Vyškovsku a mohou se podívat do světově unikátní krypty ve Vranově u Brna, ve které je pohřbeno padesát příslušníků panovnického rodu Liechtensteinů.

Zvony kostelů na jižní Moravě se společně rozezní v pátek pár minut před 18. hodinou. Na náměstí Svobody v Brně krátce předtím začne ožívat zbořený kostel svatého Mikuláše, který na náměstí stával od začátku 13. do konce 19. století. "Tesaři v jeho půdorysu vystavějí vizualizaci části presbytáře, které doprovodí křesťanská sgrafita," řekl Kubín.

Pořadatelé očekávají velkou návštěvnost kostelních věží, které veřejnosti umožní nevšední výhled na noční Brno. "Tuto příležitost nabídne lidem nejen věž petrovské katedrály, ale hlavně kostel svatého Jakuba, jehož šestadevadesát metrů vysoká věž dominuje celému městskému panoramatu," upozornil ředitel pastoračního centra.

kostel-interierDSC08474-468

Z ptačí perspektivy uvidí lidé své okolí také z věží kostela svatého Prokopa v Letovicích na Blanensku a kostela Nanebevzetí Panny Marie v Pozořicích na Brněnsku, ze kterých navíc zazní slavnostní fanfáry. Z věže kostela svaté Anny v Pasohlávkách na Břeclavsku se pak návštěvníkům otevře výhled na Pálavu a celé Novomlýnské nádrže. Vynikající vyhlídku umožní podle organizátorů i kostely v Brně-Židenicích, Veverské Bítýšce, Šlapanicích, Bořeticích na Břeclavsku, Šitbořicích, Znojmě-Louce, Lanžhotě, Třešti, Kobylí, Protivanově, ale i Třebíči na Vysočině, která patří do brněnské diecéze.

Noc kostelů se v ČR uskutečnila poprvé v roce 2009. "Po rakouském vzoru církev nabídla veřejnosti možnost navštívit kostely a modlitebny a poznat nejen jejich kulturní hodnotu, ale také se seznámit s křesťanstvím prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadelního představení, rozhovorů nebo osobních setkání," řekla Jandlová.

Zájem veřejnosti každým rokem roste. Loni přišlo do 939 otevřených kostelů v Česku 352 tisíc lidí. Noc kostelů je podle Jandlové ekumenický projekt, sdružuje kostely a modlitebny devíti křesťanských církví v Brně. Své chrámy otevřou v pátek v noci církve římskokatolická, řeckokatolická a bratrská, Českobratrská církev evangelická, Církev československá husitská, pravoslavní, Bratrská jednota baptistů, Apoštolská církev a starokatolická církev.

První noc otevřených kostelů se uskutečnila v roce 2005 ve Vídni, a během čtyř let se spontánně rozšířila do celého Rakouska. V roce 2009 noc kostelů překročila hranice a zapojily se do ní svatostánky v Brně a Plzni. V roce 2010 pak církev otevřela kostely a modlitebny v celé České republice. Loni se atraktivní podívaná rozšířila i na Slovensko, kde kněží v trnavské arcidiecézi otevřeli více než 90 kostelů.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci