Umístění: Kultura Ostatni Napoleonští vojáci ukážou, jak válečné hrůzy prožívali obyčejní lidé

Napoleonští vojáci ukážou, jak válečné hrůzy prožívali obyčejní lidé

Strážnice, 1. května 2019 – Strážnický skanzen se o víkendu 3.–4. května vrátí do roku 1805 a 1809, kdy Moravou táhla Napoleonova armáda. Lidová stavení ožijí příběhy obyvatel, kteří museli ubytovat a nakrmit vojáky hned tří evropských mocností: Francie, Rakouska a Ruska. Hlavní program se uskuteční v sobotu 4. května. V areálu skanzenu bude pobývat přes dvě stovky vojáků spolu s více jak 30 koňmi, kteří se v 10.00 sejdou na slavnostní nástup. Následovat budou ukázky výcviku a dobového života.

napoleon na morave vojaci

 

„Prostředí skanzenu nabízí jedinečnou příležitost dát pocítit, jak se válečné tažení dotklo obyčejných lidí. Ti se často museli smířit nejen s tím, že je vojáci obrali o peníze a jídlo. Střídání armád, bitev i potyček, šíření cholery s sebou přinášelo každodenní přítomnost smrti a bídy. Tyto dopady jsou mnohdy opomíjené, ale přitom jsou podstatou všech válečných hrůz,“ uvedl producent akce Ivan Vystrčil.

Tvrdou realitu života na počátku devatenáctého století přiblíží historičtí nadšenci také díky vyprávění sestry řadového vojáka Jana Nepomuka Prokeše. Ten je ústřední postavou nově vznikající filmové série s názvem Moravské elegie. První dva díly tohoto výpravného cyklu měly premiéru ve Slavkově u Brna při příležitosti připomenutí 214. výročí bitvy u Slavkova.

Akce ve Strážnici nebude pouze ve vojenském duchu. Kromě civilního obyvatelstva ji obohatí také folklorní vystoupení a ukázka dobových zvyků.

Program vyvrcholí ve 14.00 bitevní ukázkou, která je pojatá jako retrospektiva pohledu z roku 1809 do roku 1805, tedy roku. Připomeneme si tak poněkud netradičně rok 1809, kdy byla Rakouská armáda definitivně poražena Napoleonem u Wagramu nedaleko Vídně. Dozvuky této bitvypocítilo takéměsto Znojmo, kde byla svedenaposlední bitva tažení 1809.11. července pak bylo podepsáno příměří. Boje o Znojmo vstoupily do dějin i díky tomu, že i přes francouzskou přesilu Napoleon útok nečekaně zastavil se slovy: „Dost bylo krve. Bitva se má svést, až když už nelze čekat žádnou šťastnou změnu, neboť svoji podstatou je osud bitvy vždy nejistý.“

„Ukázka tak bude zároveň i pozvánkou na Znojemsko, kde o víkendu 11. – 13. června připomene 220. výročí tohoto střetu, jež ukončil válku mezi Francií a pátou koalicí. V plánu máme nejen několik vojenských ukázek na autentických místech včetně jezu na řece Dyji, ale i velkolepý multimediální program v Louckém klášteře s názvem Znojemské inferno,“ poodhalil letní program Vystrčil.

 


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci