Umístění: Kultura Ostatni Nekonečná výměna: Loucký klášter dostane další čtyřicítku nových oken

Nekonečná výměna: Loucký klášter dostane další čtyřicítku nových oken

Znojmo, 20. října 2020 – Do konce listopadu bude mít Loucký klášter ve Znojmě dalších 38 nových oken. Už od jarních měsíců se pracuje na jejich výměně na východní fasádě barokního konventu. Město do výměny oken kláštera investuje letos 3,8 milionů korun. Všechny repliky oken, jejich materiál i barevnost vychází z historických podkladů a jejich vzhled museli schválit památkáři. Loucký klášter je totiž národní kulturní památkou a podléhá tak přísné ochraně. Okna jsou kastlová s otevíráním dovnitř a jsou vyrobena z masivu modřínu s nátěrem v barvě matné slonové kosti.

loucky klaster znojmo oprava oken

Do v pořadí již šesté etapy výměny oken město investuje téměř 3,8 milionů korun. Stejně jako v předchozích letech město získalo dotaci z Ministerstvo kultury z Programu záchrany architektonického dědictví, letos ve výši 700 000 korun.

Na výměně oken v Louckém klášteře se postupně pracuje od roku 2016. Do letošního roku se jich repasovalo už 149 a k tomu jedny dveře. Na konci roku se tak Loucký klášter bude chlubit už 187 novými okny.

Areál Louckého kláštera, který byl v roce 2017 prohlášen za národní kulturní památku, je jednou z největších dominant města a jedním z nejcennějších dokladů pozdně barokního umění na Moravě. Město Znojmo je jeho vlastníkem od roku 2010, kdy jej na město bezúplatně převedl stát – avšak pod podmínkou nepřevoditelnosti majetku na další osoby po dobu dvaceti let. Další podmínkou je využití areálu ve veřejném zájmu. Od té doby se město snaží postupnými opravami měnit tvář Louckého kláštera k lepšímu. Investice putovaly například do bývalé jízdárny nebo do oprav fasády bývalé konírny. Od roku 2016 se po etapách pracuje na výměně oken. Areál Louckého kláštera je v současné době využíván zejména v suterénní části nového konventu, v objektu jízdárny a kladiva, a to společností Znovín Znojmo, která zde provozuje aktivity zaměřené na vinařství.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript