Umístění: Kultura Ostatni Noc kostelů zpřístupní útroby unikátních varhan v kostele ve Vranově nad Dyjí

Noc kostelů zpřístupní útroby unikátních varhan v kostele ve Vranově nad Dyjí

Vranov nad Dyjí, 31. května 2012 (MEDIAFAX) - Pohled do útrob varhan a zároveň i možnost si na starobylý hudební nástroj zahrát umožní církev lidem, kteří přijdou v pátek v noci do románsko-gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí. Řekl to duchovní správce vranovské farnosti Marek Dunda.

Vranov_n_D-kostel_Nanebevzeti_Panny_Marie250

 

Stejně jako v ostatních částech republiky začne Noc kostelů ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku v pátek v 18 hodin slavnostním zvoněním. "Následovat bude komentovaná prohlídka kostela a zhruba po půl hodině pozvou farníci návštěvníky k prohlídce útrob varhan a umožní jim i na nástroj si zahrát," řekl Dunda.

Zdejší unikátní varhany prošly během posledních let za pomoci peněz z takzvaných norských rozvojových fondů kompletní obnovou. Loni se staly i nejlépe opravenou kulturní památkou v Jihomoravském kraji.

Po prohlídkách kostela chystají správci farnosti komentovaný varhanní koncert, při které varhanící zahrají barokní hudbu. Chybět nebude ani koncert schóly Paprsek z Lančova. Vyvrcholením kostelní noci ve Vranově nad Dyjí bude slavnostní mše, která celý program ve starobylém románském kostele uzavře.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí je jednou z nejpozoruhodnějších staveb nejen v celém Jihomoravském kraji. Doba vzniku kostela je až dosud tajemstvím, ne všichni odborníci se shodují, zda byl kostel vystavěný v 1. třetině 12. století, ale někteří spekulují již o době "předcyrilometodějské".

Kostel prošel několika přestavbami, celé obvodové zdivo ovšem zůstalo románské. Do současné podoby ho nechala přestavět po třicetileté válce hrabata z Althanu, kteří vlastnili vranovské panství.

Jiří Nováček, foto - zdroj: www.vranov-nad-dyji.eu

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci