Umístění: Jižní Morava Politika

Kraj podpoří výstavbu rybníků i výsadbu větrolamů

sazenicka stromuBrno, 4. listopadu 2021 - Malá vodní nádrž Babinec v Syrovíně, vybudování rybníka v katastru Lipovce u Blanska nebo například výsadba větrolamů v Neslovicích získaly podporu kraje. Ze žádostí podaných do 3. kola výzvy dotačního programu namířeného proti suchu a na zadržení vody v krajině se tak dostalo podpory zastupitelů především projektovým dokumentacím a koncepcím. Celkem 14 projektů tak kraj podpoří částkou 873 tisíc korun.

Kraj podpoří hodinu sportu zdarma pro školáky i prvoligové sportovce

skolaci fotbal brankarBrno, 4. listopadu 2021 - Brněnští hráči curlingu soutěžící v 1. lize, házenkářky z Ivančic nebo stolní tenistky z MSK Břeclav. Jihomoravští zastupiteléschválili dotaci pro celkem 33 vybraných spolků a klubů, jejichž družstva dospělých reprezentují kraj v nejvyšší nebo druhé nejvyšší celostátní soutěži či interlize. Jde o podporu v celkové výši 14 970 100 korun.

Hejtman předal papeži Františkovi kříž vyrobený z trámů kostela zničeného tornádem

kriz papez grolichBrno/Vatikán, 29. října 2021 - Jedním ze symbolů zkázy byl kostel v Moravské Nové Vsi. Stál uprostřed rozvalin bez střechy. Stromy kolem bez listů. V centru obce, změněné živlem k nepoznání, se rozkládaly stany humanitárních organizací. Pocity zoufalství, které se vznášely nad příběhy zasažených místních, se tam pomocníci z různých koutů země snažili rozptýlit obrovskou vlnou dobra. I přes všudypřítomné hromady suti vzhlížela řada obyvatel právě ke kostelu, kde hledala útěchu. Z jeho pozůstalých střešních trámů vznikly hmatatelné vzpomínky – asi dvaceticentimetrové dřevěné kříže. Jeden z nich 27. října předal jihomoravský hejtman Jan Grolich papeži Františkovi při generální audienci ve Vatikánu.

Kraj přispěje Kyjovu na likvidaci nebezpečných chemikálií

chemicky-odpadKyjov, 13. října 2021 - Částkou 1,5 milionu korun přispěje Jihomoravský kraj na červnové odklízení, sanaci a likvidaci nebezpečných chemikálií v Kyjově. O příspěvek kraj požádalo město Kyjov, odstraňování nebezpečných chemikálií přišlo na celkem 2,4 milionu korun. „Uprostřed Kyjova zůstalo po varně drog neuvěřitelné množství chemikálií. Byla to časovaná bomba a jenom díky skvělé práci hasičů a všech složek integrovaného záchranného systému se nikomu nic nestalo a nedošlo k větším škodám na majetku a životním prostředí," zdůvodňuje finanční pomoc hejtman Jan Grolich. Jak následně dodává, dotaci musí ještě schválit zastupitelé, kteří se sejdou začátkem listopadu.

Na farmářské trhy do Újezda u Brna přijede i hejtman

farmarske trhy rajcataBrno, 15. září 2021 – Újezd u Brna, městečko jihovýchodně od Brna, navštíví v sobotu 18. září hejtman Jan Grolich. Přijede zahájit třetí ročník farmářských trhů, které se staly oblíbenou akcí místních obyvatel a každoročně je navštíví několik set nejen místních občanů, ale i lidí z okolních obcí. Farmářské trhy budou zahájeny v 11.00 hodin. Návštěvníci budou moci ochutnat burgery, víno, burčák, různé druhy piva a kávy. V nabídce bude také čerstvé pečivo, sýry, ovoce a zelenina, bezlepkové potraviny a mnoho dalších specialit.

Muchova stezka přiláká do kraje turisty

slovanska epopej mucha jmkBrno, 12. září 2021 – V pátek 10. září podepsali zástupci kraje, samosprávy a nadace Mucha memorandum o vzájemné spolupráci a společném postupu MUCHOVA STEZKA. Předmětem tohoto memoranda je vzájemný závazek smluvních stran spolupracovat při propagaci uměleckého odkazu a děl významného českého malíře Alfonse Muchy v rámci při vytvoření tzv. „Muchovy stezky“, jejíž součástí budou mimo jiné výstavy děl Alfonse Muchy a dalších předmětů z jeho života, a to zejména na území měst Moravského Krumlova a Ivančic, ale též dalších obcí, které jsou spojené se životem a osobností Alfonse Muchy, a která podpoří turistický ruch v oblasti Jihomoravského kraje.

Tchaj-wan daroval obcím zasaženým tornádem 6,5 milionu

tchaj-wan pomoc jmkLužice, 9. září 2021 - Tchaj-wan poskytl finanční pomoc obcím zasaženým tornádem. Darované peníze použijí obce poničené tornádem především na opravu infrastruktury a obecního i krajského majetku. Symbolický šek ve výši 6,5 milionu korun předal v Lužicích ve středu 8. září vedoucí Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře Lian Ruey Ke jihomoravskému hejtmanovi Janu Grolichovi.

Kraj v boji proti suchu podpoří další projekty

sucha zeme prasklinyBrno, 6. září 2021 - Jihomoravský kraj pošle 400 tisíc korun Vranovu u Brna na opravu vodní nádrže, 386 tisíc do Kuřimského Jestřábí na obnovu rybníčků v lokalitě Mezižlabí nebo například 96 tisíc korun na Alej „Na vrších“ v Letovicích, kde dojde k výsadbě 85 kusů různých druhů ovocných stromů podél polní cesty.

Strana 5 z 108