Umístění: Jižní Morava Politika Boří les se na Břeclavsku zbaví munice do deseti let, slyšel premiér

Boří les se na Břeclavsku zbaví munice do deseti let, slyšel premiér

Břeclav, 27. března 2015 - Padesát milionů korun na pět set hektarů lesa. Premiér České republiky Bohuslav Sobotka zavítal ve čtvrtek na Břeclavsko. Jeho první kroky vedly na Polesí Valtice, kde se v doprovodu ministra vnitra Milana Chovance, poslance Jiřího Petrů a místostarosty Břeclavi Jaroslava Války setkal se zástupci Lesů České republiky a Policie České republiky.

Bori les sobotka chovanec

 

Premiér především ocenil, že se Lesy ČR ujaly dlouho neřešeného problému. „Lesy se k problému postavily aktivním způsobem a rozhodly se věnovat peníze na to, aby se podařilo sanaci dokončit. Investice byla nezbytnou součástí, abychom byli schopní nalézt reálné řešení,“ sdělil premiér Sobotka.

„Problematika je zde vážná. Vláda našla peníze a model, jak vyčistit zhruba 500 hektarů lesa, odkud si lidé stále odnášejí munici domů. Máme pět smrtelných úrazů. Postup prací bude podle toho, jak se Lesům ČR podaří vysoutěžit firmu. Na trhu je jich asi 16, takže lze očekávat, že zájem bude. Doufám, že začneme letos na podzim a zhruba do deseti let se podaří munici z lesa odstranit,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. Jak doplnil, policejní pyrotechnici budou na místě. „Budou munici přebírat a likvidovat. Část na místě a část odvezou mimo obydlené oblasti,“ dodal.

Lesy ČR už začaly ve spolupráci s ministerstvem vnitra a zemědělství připravovat podklady k veřejné zakázce na asanaci území.  „Boří les rozdělíme na menší celky, o které se bude soutěžit v dílčích veřejných zakázkách. Na konci června bychom chtěli znát prvního dodavatele prací,“ uvedl správní ředitel Lesů ČR Igor Kalix s tím, po zkušenosti s úvodní zakázkou vypíší další.

„Práce mohou probíhat i paralelně, odhadujeme, že do 10 let bude hotovo. Podnik ale udělá vše pro to, aby bylo území vyčištěno dřív,“ informoval.

Místostarosta Jaroslav Válka požádal premiéra i ministra vnitra o zřízení koordinační skupiny. „Chceme se všemi subjekty spolupracovat a vědět, co se právě děje. I sedmdesát let po válce je les plný munice. Jsme na území Lednicko-valtického areálu, jezdí sem tisíce turistů a my chceme mít les bezpečný,“ prozradil a dodal, že je velmi rád, že práce brzy začnou.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci