Umístění: Jižní Morava Politika Chybějící petiční podpisy nemusejí znamenat automaticky vyřazení uchazeče o prezidentský úřad

Chybějící petiční podpisy nemusejí znamenat automaticky vyřazení uchazeče o prezidentský úřad

Brno, 12. listopadu 2012 (MEDIAFAX) - Pokud se po oficiálním sečtení a kontrole petičních hlasů podporujících prezidentské kandidáty ukáže, že někteří z nich nemají k dispozici zákonný počet padesáti tisíc podpisů, nemusí to znamenat automaticky konec jejich nadějí na prezidentský post. V pondělí to zjistila u ÚS agentura Mediafax.

podpis2

 

Problém upravuje zákon č. 275/2012 Sb. o volbě prezidenta republiky. Pokud ministerstvo vnitra rozhodne o odmítnutí kandidátní listiny podle § 26 (tedy i z důvodu nedostatečnosti petiční podpory), mají kandidáti, poslanci, senátoři nebo navrhující občan právo domáhat se soudní ochrany ve lhůtě dvou pracovních dnů od doručení rozhodnutí.

Příslušným soudem je Nejvyšší správní soud, který postupuje v řízení podle správního soudního řádu, konkrétně pak § 89 odst. 1 písm. a). Usnesení o oprávněnosti odmítnutí registrace musí vydat ve lhůtě do patnácti dnů poté, kdy návrh došel soudu.

Proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu je však obecně přípustná ústavní stížnost. Mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová agenturu Mediafax informovala, že Ústavní soud přitom není vázán při rozhodování žádnou lhůtou. Podle ní může navíc podle § 79 odst. 2 zákona o Ústavním soudu odložit vykonatelnost napadeného rozhodnutí anebo předběžným opatřením orgánu veřejné moci uložit, aby v zásahu do základních práv stěžovatele nepokračoval (§ 80 odst. 1).

Kdyby se údajný současný stav ověřování petic teoreticky udržel, měli by z nestranických kandidátů největší šanci zúčastnit se voleb Jan Fischer a Miloš Zeman, protože nasbírali více jak dvojnásobek potřebného počtu podpisů - Fischer 101 tisíc a Zeman 105 tisíc. Ostatním kandidátům by se pravděpodobně nepodařilo splnit zákonnou normu padesáti tisíc podpisů, což by se teoreticky týkalo Zuzany Roithové, Jany Bobošíkové, Tomia Okamury, Vladimíra Franze, Táni Fischerové a Vladimíra Dlouhého.

Strachovat se nemusejí straničtí kandidáti, za kterými stojí poslanecká nebo senátorská podpora, těch se kontrola podpisů netýká. Sociální demokraté poslali do boje o Hrad Jiřího Dienstbiera, občanští demokraté Přemysla Sobotku a TOP 09 delegovala Karla Schwarzenberga.

Ministerstvo vnitra počítá s tím, že kontrola podpisů potrvá do 19. listopadu. Definitivní seznam kandidátů budou voliči znát 23. listopadu. První přímá prezidentská volba v České republice se uskuteční 11. a 12. ledna 2013.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci