Umístění: Jižní Morava Politika Hašek předloží návrh zákona o zákazu těžby břidlicového plynu v ČR

Hašek předloží návrh zákona o zákazu těžby břidlicového plynu v ČR

Plzeň, 4. května 2012 (MEDIAFAX) - Zástupci lokalit postižených možnou těžbou břidlicového plynu jednali se zástupci Asociace krajů ČR (AKČR) a jejím předsedou Michalem Haškem (ČSSD) o problematice nebezpečné hlubinné těžby břidlic. Společně chtějí předložit návrh zákona, který by metodu hydraulického štěpení v Česku zakázal.

hasek01

"Shodli jsme se, že potenciální ekologická rizika těžby jsou příliš vysoká a ministerstvo životního prostředí nepředložilo žádné věrohodné záruky potvrzující opak. Odborníci upozorňují, že hlubinná těžba i samotné průzkumné vrty představují velké riziko pro životní prostředí i pro zdraví místních obyvatel. Hrozí kontaminace podzemních vod i znečištění ovzduší kvůli používaným nebezpečným chemikáliím a také vážné zničení krajiny. Považuji tento experimentální způsob těžby za nevhodný do našich podmínek. Proto tento návrh zákona zakazující těžbu břidlicového plynu předložím v co nejkratším termínu ve sněmovně jako svoji poslaneckou iniciativu," uvedl Hašek.

První velká vlna protestů se proti těžbě zvedla v Královéhradeckém kraji. Tam měly průzkumné vrty zasahovat do chráněné oblasti včetně území, kde se nachází zásoby pitné vody pro 120 tisíc lidí. Vytrvalý boj místních samospráv i obyvatel rozhodnutí ministerstva o povolení těžby zvrátil.

„Vítám, že máme nyní v Asociaci krajů silného spojence a budeme postupovat jednotně. Tento zákon zajistí, že to, co jsme posledních pár měsíců zažívali my, se nebude opakovat nikde jinde," dodal Jan Birke, starosta Náchoda.

"Nepovažuji za moudré dělat průzkumy a uvažovat o těžbě břidlicového plynu v lokalitách, kde by tyto aktivity měly dopad až na 222 obcí. Náklady na těžbu břidlicového plynu jsou vyšší než u klasického zemního plynu. Dá se tedy předpokládat, že břidlicový plyn nebude konkurenceschopný plynu zemnímu. Navíc geologové předpokládají, že případná naleziště v ČR nebudou velká. Těžba břidlicového plynu vyžaduje výrazně větší počet vrtů než těžba klasického plynu. Dojde tak k nenávratnému poškození přírody a krajiny. V Čechách vytipované lokality předpokládaného výskytu břidlicového plynu jsou v obydlených oblastech, proto už samotné zahájení průzkumů bych považovat za hazard se zdravím obyvatel těchto míst, a to zvláště v případě, kdy nežádoucím vedlejším účinkem těžby může být poškození podzemních vod," uvedl stínový ministr životního prostředí a jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

Ministerstvo životního prostředí zrušilo koncem roku vydané povolení k průzkumným vrtům v oblasti Náchodska, Broumovska a Trutnovska, ale ve hře jsou další lokality v pěti krajích v celkové rozloze téměř 1700 kilometrů čtverečních, kde společnosti stále usilují o provedení průzkumných vrtů. Tomu by měl tento návrh zákona zabránit.

Dobrin Stojcev, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript