Umístění: Jižní Morava Politika Hejtman předal papeži Františkovi kříž vyrobený z trámů kostela zničeného tornádem

Hejtman předal papeži Františkovi kříž vyrobený z trámů kostela zničeného tornádem

Brno/Vatikán, 29. října 2021 - Jedním ze symbolů zkázy byl kostel v Moravské Nové Vsi. Stál uprostřed rozvalin bez střechy. Stromy kolem bez listů. V centru obce, změněné živlem k nepoznání, se rozkládaly stany humanitárních organizací. Pocity zoufalství, které se vznášely nad příběhy zasažených místních, se tam pomocníci z různých koutů země snažili rozptýlit obrovskou vlnou dobra. I přes všudypřítomné hromady suti vzhlížela řada obyvatel právě ke kostelu, kde hledala útěchu. Z jeho pozůstalých střešních trámů vznikly hmatatelné vzpomínky – asi dvaceticentimetrové dřevěné kříže. Jeden z nich 27. října předal jihomoravský hejtman Jan Grolich papeži Františkovi při generální audienci ve Vatikánu.

kriz papez grolich

 

Dalších pět křížů papež požehnal. Po návratu je hejtman předá obcím poničeným tornádem. „Kříže vyřezaných z trámu kostela v Moravské Nové Vsi zhmotňují naději, že zkázou to nekončí. Obrovská materiální pomoc, sbírky, solidarita a zapojení dobrovolníků z celé země nám ukázalo, že když jde do tuhého, tak si umíme pomáhat,“ prohlásil hejtman Jan Grolich.

Tornádo o rychlosti až 300 kilometrů za hodinu a bouře s kroupami zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek 24. června 2021. Živel poškodil 1200 domů, zhruba 200 z nich muselo k zemi. O život přišlo šest lidí. Odhadované náklady na obnovu majetku sahají k sedmi miliardám korun.

papez grolich

Foto: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci