Koalice socialistů s lidovci disponuje v 65členném jihomoravském zastupitelstvu pohodlnou většinou 37 hlasů. Nejsilnější strana ČSSD získala 23 mandátů, KDU-ČSL obsadila 14 křesel. Komunisté, kteří se dohodli se socialisty na podpoře krajské politiky, mají k dispozici 16 hlasů.
V opozici skončily pravicové strany - ODS získala sedm křesel a TOP 09, jediný nováček mezi partajemi v krajském zastupitelstvu disponuje pěti mandáty. Obě opoziční strany nemají vzhledem k počtu zastupitelů reálný politický vliv na řízení kraje. Šéf ODS Jiří Crha i přesto před samotnou volbou navrhl na post hejtmana sociálního demokrata Václava Božka s poukazem na Haškovu kumulaci poslanecké a hejtmanské funkce.
Božek však kandidaturu nepřijal. Předseda zastupitelského klubu TOP 09 pak stejně neúspěšně vyzval k rezignaci na zastupitelský mandát Stanislava Juránka, kterému vyčetl údajné nesrovnalosti při zakázce na rekonstrukci znojemské nemocnice.
Ustavující schůze se zúčastnilo všech 65 nově zvolených krajských zastupitelů. Společně pak zvolili i jedenáctičlennou radu -sociální demokracie v mí má sedm křesel, lidovci čtyři.
Staronový hejtman Hašek bude zároveň zodpovídat za ekonomiku, rozpočet, zemědělství a zdravotnictví. Sociálnědemokratický náměstek Václav Božek bude mít na starosti regionální rozvoj a investice, další náměstek Zdeněk Pavlík dopravu a majetek. Jaroslav Parolek bude mít v roli uvolněného radního na starosti životní prostředí, Marek Šlapal sociální politiku, Jiří Janda sport, mládež a školství a Bohumila Beranová kulturu a památky.
Náměstky za KDU-ČSL jsou Stanislav Juránek, který zodpovídá za školství a Roman Celý, jenž má na starosti rodinnou politiku a vnější vztahy. Lidoveckými radními jsou pak Jiří Němec se spoluzodpovědností za kulturu a památkovou péči a Antonín Tesařík, který se bude zabývat územním plánováním.
Působnosti některých náměstků a radních se přitom částečně překrývají, přesný rozsah kompetencí proto strany ještě doladí v diskusi.
"Jde o koalici, která má základ v tradicích a hodnotách, které tady na jižní Moravě vyznáváme, má základ v hodnotách, které mají blízko k sociální sounáležitosti a soudržnosti," uvedl Hašek. Jak zdůraznil, krajská rada bude pod jeho vedením prosazovat jižní Moravu jako region vzdělanosti, vědy, výzkumu a inovací, který dbá na své tradiční zemědělství a vinařství. "Budeme mít zájem, aby se zde zlepšovala struktura občanské vybavenosti, dopravy, abychom přispěli k dalšímu rozvoji vzdělanosti a přitom podporovali tradiční řemesla. Zároveň se budeme bránit hloupým nápadům, které budou přicházet z centrální úrovně," prohlásil staronový hejtman.
"Jsem velmi rád, že se sociální demokracie rozhodla v našem kraji vytvořit nekomunistickou koalici. Jsme přesvědčeni, že je to nejlepší možné řešení pro jižní Moravu. V rámci Jihomoravského kraje se vždy přichází s novými nápady, které jiné kraje nedělají. Ty jsou v programu ČSSD i KDU-ČSL," doplnil Juránek.
Koalici sociální demokracie s lidovci oficiálně podporuje KSČM, dohodu o toleranci podepsalo staronové vedení kraje s komunisty před dvěma týdny při povolebním vyjednávání.
Zastupitelstvo současně zřídilo své odborné výbory - žádnou předsednickou funkci v nich přitom nedostala opozice. Stanislav Navrkal (KSČM) bude předsedat kontrolnímu výboru, Jiří Pojezný (KSČM) výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost. Finančnímu výboru šéfuje Roman Hanák (ČSSD), výbor pro regionální rozvoj bude mít na starosti David Macek. Výboru pro územní plánování a dopravu bude předsedat Hana Nedomová (ČSSD). K pěti zmíněným politikům, kteří budou za funkci placeni, přibyl ještě Václav Novák (ČSSD), který se bude zabývat meziregionálními vztahy.