Umístění: Jižní Morava Politika Hejtmani chtějí jednat s novou vládou o daních, restitucích či zdravotnictví

Hejtmani chtějí jednat s novou vládou o daních, restitucích či zdravotnictví

Židlochovice, 18. ledna 2014 - Rada Asociace krajů ČR v pátek 17. ledna jednala na zámku v Židlochovicích  o tématech, o nichž chtějí hejtmani diskutovat s novou vládou ČR. S vládou chtějí hejtmani projednat především otázky týkající se rozpočtového určení daní, financování oprav silnic nižších tříd, sociální oblasti či církevních restitucích.

michal hasek asociace kraju cr

„Věříme, že nová vláda bude jmenována do konce ledna. Potřebujeme kabinet s plným mandátem, abychom mohli co nejdříve řešit věci, které mají systémový charakter - Rada Asociace krajů požádá nového premiéra Bohuslava Sobotku o co nejrychlejší setkání vlády a hejtmanů, aby je bylo možné projednat," uvedla předseda rady a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

"Půjde například o rozpočtové určení daní, kdy pravicové vlády snižovaly podíl krajů na daňových výnosech, které potom obtížně zajištovaly své kompetence. Ve zdravotnictví půjde o kompenzaci výpadku regulačních poplatků. V sociální oblasti chceme jasné stanovisko k převodu služeb na kraje. Zatím není jasné, zda k tomu dojde k lednu příštího roku, kraje jsou připraveny na obě varianty. Ve školství chceme vést debatu o financování regionálního školství, v dopravě bude tématem pokračování Memoranda o železniční dopravě a financování oprav silnic II. a III. třídy. V budoucnu budou hejtmani komunikovat s jednotlivými ministry, tak abychom společně spravovali sdílené kompetence,“ řekl Hašek.

„Druhým tématem byly církevní restituce. Přestože zákon nepočítá, že by kraje a města byly povinnými osobami, vyskytly se případy, kdy se církve nebo řády obrátily na krajské příspěvkové organizace a žádaly o vydání. Rada Asociace krajů dnes doporučila, aby v takovýchto případech příspěvkové organizace odkázaly na svého zřizovatele. Budeme vystupovat jednotně v souladu s platným zákonem, který nepočítá, že by kraje měly něco vydávat. Pokud by se ukázalo, že je třeba doplnit příslušný zákon, jsme připraveni po dohodě s vládou zpřesnit jeho znění,“ zdůraznil hejtman Hašek.

První místopředseda Rady Asociace krajů ČR a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek se podrobněji věnoval problémům ve zdravotnictví. „Kraje se v současnosti potýkají s dikcí úhradové vyhlášky. Ta sice přinesla pro kraje přibližně 1,7 miliardy korun, ale zároveň kraje po zrušení regulačních poplatků přijdou o přibližně 970 milionů korun. Už jsem tuto situaci projednával s nominantem na funkci ministra zdravotnictví Svatoplukem Němečkem a hledali jsme společně řešení, jak ji stabilizovat. Rada Asociace krajů také podpořila Systém podpory prevence vybraných nádorových onemocnění v ČR,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript