Umístění: Jižní Morava Politika Jihomoravští zastupitelé schválili pro rok 2012 šestimiliardový rozpočet

Jihomoravští zastupitelé schválili pro rok 2012 šestimiliardový rozpočet

Brno, 15. prosince 2011 (MEDIAFAX) - Jihomoravský kraj bude příští rok pracovat s vyrovnaným rozpočtem ve výši 6 007 118 000 korun. Rozpočet ve čtvrtek schválilo jihomoravské zastupitelstvo.

podpis2

 

Pro návrh rozpočtu zvedlo ruku 51 zastupitelů, jeden nesouhlasil a pět se zdrželo hlasování. "Jsem rád, že jsme i napočtvrté našli průřezovou podporu pro krajský rozpočet. Nehlasovaly pro něj jen koaliční strany, ale také někteří členové opoziční KSČM a ODS," uvedl Hašek.

Podle něj schválení rozpočtu znamená to, že kraj je schopný pro příští rok zajistit výkon všech veřejných služeb a organizací zřizovaných krajem. "Týká se to oblasti školství, zdravotnictví, sociální péče a dopravy," sdělil Hašek.

"Rozpočet jsme sestavovali v období hospodářské krize. Přijali jsme proto opatření, abychom eliminovali dopad nižších daňových výnosů," řekl hejtman.

Daňové výnosy kryjí podle Haška 5,1 miliardy korun. Chybějící necelou miliardu musí kraj pokrýt čerpáním vlastních rezerv a investičními úvěrovými prostředky od Evropské investiční banky (EIB).

Největší díl krajského rozpočtu, 2,3 miliardy korun, spolkne doprava. Více než miliardu korun dá hejtmanství do školství, třetí největší rozpočtovou kapitolou je zdravotnictví, kam příští rok přiteče z kraje 678 milionů korun.
Konečná podoba rozpočtu se navýšila o 3,7 milionu korun pro podporu podnikání a inovací a o 1,5 milionu korun pro Regionální rozvojovou agenturu jižní Moravy.

Hašek označil rozpočet za prorůstový. Ze svých peněz a z financí z evropských investičních fondů bude totiž kraj navzdory hospodářské krizi investovat 3,3 miliardy korun. Největší díl těchto peněz, 419 milionů korun, spolknou příští rok dopravní stavby, opravy silnic a mostů a protihluková opatření. Více než 330 milionů korun pak kraj uvolní pro opravy vesměs brněnských středních škol.

Krajské zdravotnictví bude moci počítat s investicemi vyššími než čtvrt miliardy korun – rozdělí si je zejména nemocnice v Kyjově, Znojmě a Vyškově, které hejtmanství postupně modernizuje. Peníze v rozpočtu zbyly i na výstavbu nového sídla krajské záchranky v Brně-Bohunicích.

Lenka Horáková

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci