Umístění: Jižní Morava Politika Kelčany: Opakované volby dosadily do zastupitelstva sedm nezávislých kandidátů

Kelčany: Opakované volby dosadily do zastupitelstva sedm nezávislých kandidátů

Kelčany, 11. prosince 2011 (MEDIAFAX) - Opakované komunální volby v Kelčanech na Hodonínsku vyhrál nezávislý kandidát Vladimír Jarošek (47). Dosavadní starosta vesnice s 238 obyvateli získal od spoluobčanů 60 hlasů, což v přepočtu znamenalo 15,6 procenta.

volby-urna1-250

 

K opakovaným volbám přišlo v Kelčanech z 205 oprávněných voličů pouze 75 lidí, volební účast činila 36,6 procenta.

Sedmičlenné zastupitelstvo bude složeno výhradně z nezávislých kandidátů - v Kelčanech je totiž zvykem, že lidé kandidují výhradně za sebe a až na jednu výjimku nikoliv za politické strany. Do vedení vesnice vybrali její obyvatelé kromě Vladimíra Jaroška také Petra Zelinku, Irenu Krejčovou, Pavla Langa, Anežku Plintovičovou, Alexandru Slusarovou a Alenu Plintovičovou (za KDU-ČSL). Všichni zvolení kandidáti dostali od voličů v absolutních součtech mezi 58 až 43 hlasy.

Kelčany musely jit v sobotu znovu volit proto, že se během roku ve vesnici vyhrotily spory mezi starými a nově zvolenými členy zastupitelstva. Z vedení obce proto odstoupili starosta Roman Šťastný, Pavel Šnajdr a Miroslava Zavrtálková - udajně proto, že jejich protistrana měla většinu a veškeré návrhy oponentů úspěšně negovala. Rozepře potvrdil agentuře Mediafax i současný starosta Vladimír Jarošek. "Nemohli jsme se prostě shodnout," řekl. Žádný z trojice kandidátů, kteří zastupitelstvo opustili, se zároveň v náhradních volbách o opětovné zvolení do vedení vesnice neucházel.

Kromě Kelčan se v sobotu náhradní či doplňkové volby uskutečnily na dalších osmi místech Česka. K urnám šli voliči v Radkově na Svitavsku, Bohdašíně a Zdobnici na Rychnovsku, Malém Březně na Mostecku, Pramenech a Valech na Chebsku, Lhůtě na Plzeňsku a Krnsku na Mladoboleslavsku. Důvody nových voleb byly buď spory mezi lidmi, nebo v případě Pramenů i obrovská předluženost vesnice a s ní spojená nechuť tamních lidí jakkoliv se podílet na jejím řízení.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci