Umístění: Jižní Morava Politika Kotlíkové dotace skončí, majitelům starých kotlů budou hrozit pokuty

Kotlíkové dotace skončí, majitelům starých kotlů budou hrozit pokuty

Brno, 3. března 2019 – Tři kola, a dost. Právě tak by se dala ve zkratce charakterizovat situace v oblasti takzvaných kotlíkových dotací. Kdo o ně nepožádá nyní, pravděpodobně navždy propásne šanci získat až 80 % prostředků na nákup nového, ekologičtějšího kotle. Ministerstvo životního prostředí ve třetí vlně, která odstartuje v polovině tohoto roku, plánuje rozdat přes tři miliardy korun. Díky nim si moderní zdroj vytápění bude moci pořídit na 30 tisíc domácností. Lidé tak mohou za nákup nového kotle zaplatit pouhou pětinu a od státu získat dotaci až 127 tisíc Kč.

ohen brikety

O první dvě vlny kotlíkových dotací byl enormní zájem a zdaleka se nedostalo na všechny žadatele. Třetí vlna, kterou jednotlivé kraje musí spustit do podzimu, je pro majitele starých kotlů poslední nadějí. Stát totiž do budoucna další finanční podporu na výměnu kotlů zatím neplánuje.

„Zájem o kotlíkové dotace je ze strany našich zákazníků velký. Z našich odhadů však vyplývá, že po skončení třetího kola kotlíkových dotací zůstanou v České republice stále v provozu desetitisíce starých kotlů. Současná tři kola dotací na výměnu všech starých kotlů jednoduše stačit nebudou,“ upozornil Kamil Neuwirt, obchodní ředitel společnosti Viadrus, která vyrábí moderní kotle všech typů.

Za starý kotel bude hrozit pokuta až 50 000 Kč
Třetí vlna kotlíkových dotací skončí v roce 2020. O pouhé dva roky později, přesně od 1. září roku 2022, budou zcela zakázány nejstarší typy kotlů takzvané 1. a 2. emisní třídy. Za jejich používání přitom budou hrozit drakonické pokuty. Lidem, kteří si nestihnou staré kotle vyměnit, mohou úřady vyměřit pokutu až 50 000 Kč. Mnozí občané o této hrozbě přitom ani neví.

Lidé, kteří se rozhodnou o kotlíkové dotace ve třetím kole požádat, by to rozhodně neměli nechávat na poslední chvíli. Naopak kdo si žádost připraví předem a bez jediné chyby, a podá ji hned, jak jen to bude možné, má velkou šanci uspět. „Přestože stát bude rozdělovat přes tři miliardy, což se může zdát jako obří suma, očekávám, že zájemci tuto částku vyčerpají do poslední koruny,“ dodává marketingový manažer Viadrusu David Grendysa.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript