Umístění: Jižní Morava Politika Kraj podporuje výstavbu domů s byty pro sociálně a zdravotně znevýhodněné

Kraj podporuje výstavbu domů s byty pro sociálně a zdravotně znevýhodněné

Brno, 15. ledna 2024 - Umožnit lidem, kteří se ocitli v nepříznivé sociální a zdravotní situaci, zůstat bydlet v místech, kde mají rodinu a přátele – to je cílem dotačního Podpora výstavby domů s byty zvláštního určení v Jihomoravském kraji pro rok 2024 až 2025. Krajští radní dotační program schválili na své poslední schůzi.

dum byt vozickarka

 

„Loni kraj na podporu výstavby domů s byty zvláštního určení vynaložil 16 milionů, letos jsme vyčlenili částku 20 milionů korun. Chceme podpořit vznik nových a rozšíření stávajících prostor určených pro bydlení lidí v nepříznivé sociální a zdravotní situaci. Je pro nás důležité, aby tito lidé zůstali ve známém prostředí v obci, kde žijí a kde to znají,“ říká k dotačnímu programu náměstek hejtmana Jan Zámečník. Jak následně dodává, cílovou skupinou jsou obce, svazky obcí, nebo dceřiné společnosti 100% vlastněné obcí, případně jiné právnické osoby založené nebo zřízené obcí, kde obec uplatňuje 100% vliv.

Dotační program je rozepsán do dvou dotačních titulů. Na projektovou dokumentaci kraj vyčlenil 5 milionů a žadatel zde může získat dotaci 200 až 500 tisíc korun. Na realizaci stavby je letos určeno 15 milionů korun a na konkrétní projekt může žadatel získat až 5 milionů. „Výstavba domů s byty zvláštního určení má řadu pozitivních dopadů. Mohou být bezbariérové, aby splňovaly specifické potřeby určité skupiny obyvatel, jako jsou senioři nebo například lidé s omezenou schopností pohybu. Může zohledňovat konkrétní potřeby jeho obyvatel – umožňuje jim společné obývání tohoto prostoru a vytváření komunity. Stejně tak je cestou, jak je udržet v obci začleněné do společnosti lidí, na které jsou zvyklí,“ vypočítává výhody radní pro sociální oblast a rodinnou politiku Jana Holomčík Leitnerová.

V loňském roce kraj prostřednictvím uvedeného dotačního programu podpořil vznik projektové dokumentace například v Brumovicích, Moutnicích, Morkůvkách, Zbraslavi, Čejkovicích, Mikulově nebo v obci Hodonín. Pěti miliony z tohoto programu kraj podpořil výstavbu pasivního bytového domu s 23 byty zvláštního určení v Ráječku, stejnou částkou podpořil kraj rekonstrukci sociálních bytů v Tišnově a například do Nové Lhoty od kraje putovalo 1,5 milionu na půdní vestavbu sociálních bytů.

Zdroj: JMK, foto: Ingimage


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci