Umístění: Jižní Morava Politika Kraj rozdělil další miliony, které zbyly po předcházejícím kole kotlíkových dotací

Kraj rozdělil další miliony, které zbyly po předcházejícím kole kotlíkových dotací

horici drevo krbBrno, 20. června 2022 - Dalších 5,5 milionu korun pro 53 žadatelů – Jihomoravský kraj pokračuje v přerozdělení zůstatků po předcházejícím kole projektu kotlíkových dotací. Rozhodli o tom krajští radní jednání. „Celkový zůstatek, který nebyl využitý, činil přibližně 10 milionů korun. Způsobila ho především epidemiologická situace a s tím související potřeba tvorby úspor nebo nedostupnost dodavatelských firem. Někteří žadatelé také nesplnili podmínky programu a jejich nárok na získání finanční podpory zanikl. Prvních cca 5 milionů jsme proto rozdělili mezi 47 žadatelů už v půlce května, nyní rada rozhodla o dotacích pro dalších 53 zájemců. Ve dvou krocích se nám tak podařilo přerozdělit celý tento zůstatek,“ vysvětluje náměstek hejtmana Jan Zámečník.

 

„Jde nám o to, aby byly využity veškeré prostředky, které jsou k dispozici. Kotlíkové dotace výrazně pomáhají kvalitě ovzduší. Především v zimním období se vytápění prostřednictvím starých kotlů pravidelně negativně podepisuje na kvalitě vzduchu, který všichni dýcháme. Jde nám o zdraví obyvatel, dětí především. Dotační program na výměnu kotlů nejen pomáhá tento stav měnit k lepšímu, ale také vede lidi k tomu, že o tomto problému mluví a přemýšlejí,“ dodává náměstek Zámečník.

Začátkem června kraj spustil také zcela nový program podporující výměny nevyhovujících kotlů pracovně nazvaný Kotlíkové dotace IV. a v jeho rámci hodlá využít celkem 122 milionů korun. Pro domácnost žadatele přitom musí platit, že průměrný čistý příjem na člena domácnosti v roce 2020 nebyl vyšší než 170 900 korun.

Od roku 2016 až do současnosti se v Jihomoravském kraji prostřednictvím kotlíkových dotací dočkalo výměny přibližně 3 800 nevyhovujících kotlů na tuhá paliva. K žadatelům tak na tento účel putovalo přibližně 400 milionů korun.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci