Umístění: Jižní Morava Politika Obec Hrušky pokračuje v obnově po loňském tornádu

Obec Hrušky pokračuje v obnově po loňském tornádu

Hrušky, 12. prosince 2022 – Pokračující válka na Ukrajině, uprchlická krize, energetická krize, zvyšující se míra inflace či požár v Českém Švýcarsku jsou události, které v tomto roce zásadně ovlivnily naše životy a byly často diskutovaným tématem v médiích. Nicméně jsou událostmi, jejichž dopady pocítila všechna města a obce, včetně té naší. Nutno podotknout, že vedení obce Hrušky se mimo jiné muselo vypořádat a stále vypořádává s následky ničivého tornáda, které zasáhlo obec v červnu loňského roku.

tornado hrusky trychtyr

 

Po roce a půl toto téma pomalu upadá v zapomnění a zastiňují ho jiné problémy. Přesto se obnova zničeného území posunuje dál. V obci bylo obnoveno, zrekonstruováno či nově postaveno minimálně 80% procent poškozených rodinných domů. Občané se tak mohli vrátit do svých domovů. Z obecního majetku byla kompletně zrekonstruovaná budova mateřské školy, základní školy a tělocvičny základní školy, která slouží nejen ke sportovním ale i kulturním účelům.

Dokončují se opravy provozní budovy hřbitova, hřbitovního areálu a víceúčelového hřiště u základní školy. V rozpočtu na příští rok máme připraveno financování na opravu kostela sv. Bartoloměje, kde byla v rámci nezbytných prací vyměněna střešní krytina a skelné výplně vitráží, na opravy kulturního areálu u základní školy a technické infrastruktury, do které spadá veřejné osvětlení, obecní rozhlas, chodníky a komunikace. Pro obnovení zeleně se připravují projekty. K jejich realizaci bude docházet po ukončení stavebních prací.

K uvedení do života čekají také další projekty připravené v předchozích letech a to zejména výstavba inženýrských sítí pro stavební pozemky v lokalitě Zahajka II či nájemního bydlení na ulici Hlavní, kterou by měla financovat a v budoucnu provozovat Diecézní charita Brno. Začátkem měsíce listopadu byla zahájena výstavba nové požární zbrojnice, která bude spolufinancována ze státních dotačních zdrojů a z rozpočtu Jihomoravského kraje. Stav stávající hasičské zbrojnice byl téměř v havarijním stavu a nevyhovoval technickým ani hygienickým normám. Hasičská zbrojnice by měla být dokončena na podzim příštího roku.

I k dalšímu financování hodláme využít dostupné dotační tituly. Pevně věřím, že i přes rostoucí inflaci a neustálé zdražování se nám podaří naše cíle naplnit a nezklamat tak důvěru voličů, kteří nám při podzimních volbách dali svůj hlas.


Jana Filipovičová, starostka obce Hrušky


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci