Umístění: Jižní Morava Politika Odstartovala druhá vlna kotlíkových dotací

Odstartovala druhá vlna kotlíkových dotací

kotel kotlikove dotaceBrno, 17. října 2017 - V pondělí 16. října začal sběr elektronických žádostí v rámci dotačního programu na výměnu kotlů v Jihomoravském kraji II. „Celkový objem prostředků určený pro tento dotační program na jižní Moravě činí 135,6 milionu korun. Výše podpory na jeden projekt se bude pohybovat mezi 75–80 % podle typu pořizovaného zdroje a místa realizace. Zbylých 20–25 % bude spolufinancováno z finančních prostředků žadatele,“ řekl radní Jihomoravského kraje Petr Hýbler.

 

Žádosti se budou přijímat do vyčerpání vyčleněných financí. Konkrétně lze dotaci čerpat na plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu (ruční i automat) nebo automatický kombinovaný kotel. Oproti první vlně už dotace nepodpoří kotle na uhlí anebo kombinované kotle s ručním přikládáním. Financována už nebude ani realizace mikro energetických opatření ani koupě solárních systémů.

„O kotlíkové dotace evidujeme velký zájem. S blížícím se termínem příjmu žádostí se zvyšuje intenzita telefonických, e-mailových i osobních dotazů ze strany potenciálních žadatelů. Po dobu sběru žádostí bude k dispozici místnost s výpočetní technikou, kde bude možné po předchozí domluvě za asistence pracovníků žádost elektronicky vyplnit. Aktuálně je nahlášeno deset takových zájemců,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek.

„V této vlně nově nabízíme možnost kombinovat kotlíkové dotace s programem Nová zelená úsporám. Úspěšní příjemci kotlíkových dotací mohou v příštím roce požádat také o finance na zateplení domu z tohoto programu. Pokud splní podmínky programu a dotaci obdrž, získají k ní navíc bonus až 40 tisíc korun,“ řekl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí.

Co se týče prvního projektu „Snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Jihomoravském kraji“, v rámci dvou výzev bylo přijato 1 534 platných žádostí v celkové požadované částce cca 225,6 milionu korun. Rada Jihomoravského kraje schválila 1 254 žádostí, schválená částka činí cca 144,3 milionu korun. Aktuálně evidujeme přibližně 435 aktivních smluv za cca 50,6 mil Kč. Plně profinancováno na účet fyzických osob bylo k dnešnímu dni cca 88,9 mil. Kč. Největší zájem je o kotle výhradně na biomasu a plynové kotle, nejnižší zájem je o kotle na uhlí.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci