Umístění: Jižní Morava Politika Pavel s Grolichem řešili největší problémy Jihomoravského kraje

Pavel s Grolichem řešili největší problémy Jihomoravského kraje

Brno, 27. září 2023 - O inovacích, školství, možném propojení Dyje s Dunajem, ale také o rozpočtovém určení daní, strukturálně zatížených regionech nebo nedostatečné dopravní infrastruktuře na jihu Moravy. Prezident Petr Pavel spolu s první dámou Evou Pavlovou zavítal na jižní Moravu a jeho první kroky mířily do sídla krajského úřadu, kde v úterý 26. září 2023 o uvedených tématech debatoval s hejtmanem Janem Grolichem a dalšími představiteli kraje.

prezident pavel hejtman grolich zdroj jmk

 

Jižní Moravu označil prezident Pavel za region mimořádného potenciálu, kde mohou ostatní inspirovat, ale také za kraj, který trápí podobné problémy jako ostatní kraje. „Jsou tady regiony, se sociálněekonomickými problémy, ale současně patří Jihomoravský kraj je mezi šampiony v podpoře podnikání, inovací a nových technologií. Jak podporuje mladé podnikatele, zejména v odlehlých částech regionu, tím, jak vytváří podmínky pro nové podniky, startupy, výzkum, vědu – to všechno jsou věci, které nás nejen jako region od regionu, ale i zemi mohou posunout dál. Jako další pozitivum bych zmínil dostupnost školství a školských zařízení pro všechny věkové kategorie, což taky není všude obvyklé,“ vyzdvihl prezident Petr Pavel.

„Mezi hlavní problémy na jihu Moravy patří dopravní infrastruktura a jiná kvalita života v odlehlejších částech kraje. Ale tyto problémy jsou navzájem propojené. Pokud se budeme bavit o tom, jak řešit problémy v odlehlejších regionech, tak nehodnotíme jen kvalitu života, ale právě také dopravní dostupnost, ale i přeshraniční spolupráci,“ dodal prezident Pavel. Stejně tak označil za problém pro obce, města a kraj současné nastavené rozpočtového určení daní.

Hejtman Grolich ocenil, že se při setkání debatovalo nejen o tématech, kterými se může kraj pochlubit, ale také o problémech, které ho trápí. „Chybí nám strategické stavby v dopravní instrastruktuře, a zasloužily by si také větší pozornost státu, protože ty pomohou odlehlejším regionům v rozvoji. A jsem rád, že pana prezidenta zajímaly nejen místa kraje, která jsou na tom rozvojově dobře, ale i místa jako Veselsko, Hodonínsko, Znojemsko nebo na severu Velkoopatovicko. Seznámili jsme ho s naší legislativní iniciativou ve věci rozpočtového určení daní. Bavili jsme zde o motivační složce jak pro města, tak pro kraje. Aby byla pro ně motivace získávat do regionu podnikatele – dnešní daňový systém toto vůbec nezohledňuje,“ shrnul jednání s hlavou státu hejtman Jan Grolich.

Z krajského úřadu pak společně zamířili do Technologického parku Brno, Jihomoravského inovačního centra a do Moravského krasu. V rámci zítřejšího programu prezidentský pár čeká návštěva tornádem postižených Hrušek nebo archeologického naleziště v Pavlově.

Zdroj a foto: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci