Umístění: Jižní Morava Politika Po prvním kole žádostí o dotace na boj proti suchu rozdá kraj přes 13 milionů

Po prvním kole žádostí o dotace na boj proti suchu rozdá kraj přes 13 milionů

Brno, 19. dubna 2024 - Obnova tůní, mokřadů, výsadba zeleně nebo příspěvek na projektové dokumentace. V prvním kole dotačního programu „Podpora adaptačních opatření na změnu klimatu v roce 2024“ se sešlo 143 žádostí. Na posledním zasedání schválili krajští poskytnutí dotace 140 žadatelům v celkové výši 13,6 milionů korun. Žádosti mohli podávat do jednoho z pěti dotačních titulů – podpora malých vodních toků, zadržení vody v krajině, následná péče o zeleň, projektová dokumentace anebo koncepční dokumenty k opatřením ke zmírnění dopadů klimatických změn. Tři žádosti radní vyřadili z důvodu nesplnění podmínek.

sucho hlina dotace

 

„Že se se suchem na jihu Moravy dlouhodobě potýkáme, není nová věc. Proto jsme i letos vyčlenili 20 milionů korun z krajského rozpočtu na podporu projektů, které mohou tyto negativní dopady zmírnit. První kolo je uzavřené, ale žádosti do druhého kola se mohou podávat až do 23. srpna,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Nejvyšší zájem projevili žadatelé o následnou péči o zeleň. „Jen přes 5,5 milionu korun rozdáme mezi 100 projektů na údržbu stromů, zdravotní ořezy nebo arboristická ošetření. Necelých pět milionů půjde na opatření se snahou zadržet vodu v krajině – například do Vohančic na vybudování protierozních valů, na biokoridor v jihozápadní části obce Javůrek či výsadbu zeleně v intravilánu obce Přítluky,“ vyjmenoval náměstek pro životní prostředí Lukáš Dubec.

Zájemce si našly i ostatní tituly – téměř 1,7 milionu korun získá 13 obcí na zpracování projektových dokumentací. „Projektovou dokumentací to začíná, následně se na nás obce obracejí s žádostmi na samotnou realizaci. Mezi projekty se letos sešly investice na obnovu nádrže v Hostěnicích, Lokální biocentrum LBC 4 s mokřadem v Rousínově, studie na opravu vodní nádrže Lučina a třeba stabilizace břehů potoka Zbraslav,“ doplnil náměstek hejtmana zodpovědný za regionální rozvoj Jan Zámečník.

Zdroj: JMK, foto: Ingimage


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci