Umístění: Jižní Morava Politika Premiér Fiala navštívil jihomoravské obce postižené tornádem

Premiér Fiala navštívil jihomoravské obce postižené tornádem

Brno, 8. února 2022 - Prodloužení dotačních programů na pomoc tornádem poškozeným obcím nebo problém s opravami chodníků, na které měl vliv pohyb těžké techniky po oblasti – to byla dvě zásadní témata, která se řešila 7. února při návštěvě předsedy vlády Petra Fialy na jihovýchodě Moravy. Obce zasažené v loňském roce ničivým tornádem navštívil premiér spolu s ministryní životního prostředí Annou Hubáčkovou, ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem a ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou. V Mikulčicích se členy vlády a zástupci obcí jednali představitelé Jihomoravského kraje – hejtman Jan Grolich spolu se svými náměstky Lukášem Dubcem a Janem Zámečníkem.

premier fiala mikulcice navsteva tornado jmk

Premiér Petr Fiala poděkoval lidem z integrovaného záchranného systému, dobrovolníkům a všem, kdo v poničených oblastech pomáhali a dosud ještě pomáhají. „Je zřejmé, že se tady odvedlo strašně velké množství práce, ale strašnou spoustu je ještě potřeba udělat. Něco je jasné už teď. Některé ty dotační programy - především ten, který se týká obnovy obecního a krajského majetku - by měly být prodlouženy. Připravuje se i program, který by pomohl podnikatelům, kteří se do těch předcházejících dotačních programů nevešli,“ konstatoval po návštěvě poškozených obcí předseda vlády Petr Fiala.

Hejtman Jan Grolich ocenil návštěvu předsedy vlády a ministrů, se kterými kraj a obce v této věci jednaly a jednají. Souhlasil s nutností změn ve fungování uvedených dotačních programů. „Nepotřebujeme řešit větší alokaci těchto programů, potřebujeme, aby ty výzvy byly otevřené déle. A aby do nich byly připuštěny i sekundární škody, jako jsou právě ony poničené chodníky. Ty v těchto obcích nepoškodilo tornádo, ale tolik nutné záchranné a likvidační práce prováděné těžkou technikou,“ uvedl hejtman Jan Grolich.

V Hruškách si premiér Petr Fiala prohlédl opravovanou základní školu, v Hodoníně tornádem postižené sídliště Bažantnice, navštívil také Moravskou Novou Ves i Lužice. Program v Mikulčicích patřil jednání s představiteli postižených obcí a besedě s občany.

fiala grlolich bartos mikulcice

Foto: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript