Umístění: Jižní Morava Politika Soud odročil proces s exstarostou Vyškova Piňosem

Soud odročil proces s exstarostou Vyškova Piňosem

Vyškov, 31. května 2012 (MEDIAFAX) - Vyškovská soudkyně Zdeňka Kalová ve čtvrtek odročila kvůli výslechu svědků na konec června hlavní líčení s bývalým starostou Vyškova Jiřím Piňosem (ČSSD). Obžaloba jej viní z porušení povinností při správě cizího majetku, kterého se měl dopustit jako manažer Jihomoravských pivovarů.

soud-Kladivo

 

O výslech dalších svědků, kteří byli u podepisování sporných smluv, požádal soudkyni advokát obou obžalovaných Jan Brož. Soud mu vyhověl a líčení odročil.


Státní zástupce Piňose obžaloval z toho, že chybným manažerským rozhodnutím připravil sodovkárnu v Tečovicích na Zlínsku o 4,5 milionu korun. Společně s Piňosem se zodpovídá před soudem z chybného rozhodnutí i další bývalý člen vedení Jihomoravských pivovarů Lubomír Konšel. V případě odsouzení hrozí mužům až pětileté vězení.


Doporučujeme také článek: Vyškovský starosta Piňos rezignuje kvůli kauze tečovické sodovkárny


Piňos před soudem vinu popřel. Pokud jej proces očistí, měl by se stát znovu starostou Vyškova. Lokální politik totiž letos v lednu na svůj post po sdělení obvinění rezignoval. Starostou Vyškova se pak stal - údajně dočasně - jeho stranický kolega Karel Goldemund.

Podle obžaloby stál bývalý vyškovský starosta Jiří Piňos jako manažer za nevýhodným prodejem sodovkárny v Tečovicích na Zlínsku. Transakci, na které údajně tratil stát, domluvil Piňos v době, kdy spravoval vyškovský pivovar.

Soudní stíhání Piňose má kořeny v údajně nevýhodném prodeji tečovické sodovkárny. společnosti El Niňo. Sodovkárna, jež vyráběla mimo jiné na Zlínsku známé limonády Tesa, byla totiž dlouhodobě ztrátová, a tak představenstvo společnosti po souhlasu jednoho z akcionářů mělo za úkol provozovnu prodat. Ne však pod nižší cenou než 5,5 milionu korun.

Veřejná soutěž byla vypsána v lednu loňského roku s tím, že v propozicích bylo jasně uvedeno, že předmětem prodeje nejsou zásoby sodovkárny, sirupy, cukr a rozpracovaná výroba ani obalové materiály.

Následně uzavřená smlouva s kupujícím byla podle policie pro prodávajícího nevýhodná. "Prodejce se totiž zavázal k tomu, že prodá i zásoby surovin potřebných pro výrobu nealkoholických nápojů, obalový materiál a ochranné známky," řekla krajská policejní mluvčí Petra Vedrová s tím, že kupující měl navíc peníze uhradit dva dny před podpisem smlouvy, což nedodržel. Zaplatil jen půl milionu korun, zbytek dosud neuhradil.

"Prodejce se navíc zcela nesmyslně zavázal k tomu, že bude platit smluvní pokutu ve výši desetiny procenta z kupní ceny za každý den prodlení, pokud by kupujícímu řádně nepředal veškerý majetek. Přitom majetek, který se prodávající zavázal předat, se v areálu sodovkárny vůbec nenacházel," řekla Vedrová.

Kriminalisté podle policejní mluvčí tedy zjistili, že prodávající společnost se tak dobrovolně zavázala k sankčnímu plnění, o kterém dopředu věděla, že nevyhnutelně nastane.

"Ničím jsem se neprovinil. Mám čisté svědomí," řekl Piňos. Přestože Piňos starostování Vyškova kvůli soudnímu stíhání sám položil, zastupitelé jej znovu zvolili za radního. Zůstal proto zastupitelem i členem představenstva Vodovodů a kanalizací Vyškov.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci