Umístění: Jižní Morava Politika Starosta Břeclavi chce prošetřit nahrávku, v níž zastupitel hrozí podnikateli

Starosta Břeclavi chce prošetřit nahrávku, v níž zastupitel hrozí podnikateli

Břeclav, 21. března 2012 (MEDIAFAX) - Starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý (ČSSD) ve středu podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Prvnímu muži břeclavské radnice se totiž nelíbí zveřejnění nahrávky mezi ním, synem provozovatelem bazénu a koupaliště Robertem Janíkem a zastupitelem Vítězslavem Valou.

businessman-ruce250

"Trestní oznámení na neznámého pachatele jsem se rozhodl podat proto, aby policie tento případ důkladně prošetřila. Pokud někdo ze tří aktérů setkání skutečně porušil zákon, tak se to z vyšetřování dozvíme. A vyvodíme z toho také následky," řekl břeclavský starosta a krajský radní s tím, že do konce vyšetřování nahrávky se k celé kauze nebude dále vyjadřovat.

Trestním oznámením Ryšavého vrcholí spor vedení radnice a provozovatele břeclavského koupaliště a krytého bazénu Zdeňka Janíka. Podnikatel tvrdí, že ho politici tlačí za každou cenu ke zdi a rozhodl se zveřejnit nahrávku, kterou pořídil jeho syn na loňské schůzce se zastupitelem Vítězslavem Valou (ČSSD). Věty, které zní z jeho úst, a které zveřejnil Břeclavský deník, pokládá Janík za mafiánské.

„…je tady ještě pořád riziko jedné velice nepříjemné varianty, kterou v žádném případě nechci předjímat, protože jsme už v jednání pokročili. A to je varianta, že pro neschopnost dohody bude hledán důvod k tomu nedat dotaci a ukončit to násilnou cestou…,“ zní na nahrávce.

Podle Janíkova syna jde o vyjádření zastupitele Valy. Zabarvení hlasu tomu nasvědčuje. Ještě předtím je na záznamu údajně slyšet také starostu města Oldřicha Ryšavého, jenž říká, že bazény budou pod správou městské organizace Tereza. Budoucí provoz má podle něj fungovat ke spokojenosti radnice i podnikatele Janíka, jenž společně se synem provozuje plaveckou školu Delfín. V době, kdy je však slyšet Valu, byl už starosta pryč.

"Na jedné schůzce, kde byl mladý pan Janík a pan Vala, jsem skutečně byl. Pokud vznikla nějaká nahrávka a je na ní něco závadného, ať jí předloží veřejnosti a především policii. Jsem přesvědčen o tom, že jsem neřekl nic, za co bych se měl stydět," řekl starosta a krajský radní Ryšavý.

Také Vala odmítá, že při schůzce jednal za vedení radnice. "Při rozhovoru se zcela jistě nejednalo o vydírání, ale jednalo se výhradně o mé soukromé názory. Jsem velice znepokojený a rozčarovaný samotným faktem, že je někdo ochotný a schopný si soukromý rozhovor nahrávat a navíc téměř po roce účelově použít," hájil se zastupitel.

Robert Janík, syn provozovatele bazénů, se výrokům brání s tím, že záznam nechtěl vytáhnout nikdy. Větě přikládal malý význam a čekal ze strany vedení města seriózní jednání. "K tomu bohužel nedošlo. Z toho, co se děje, je patrné, že nás tlačí ke zdi a chtějí získat bazény za každou cenu. Nahrávku jsem tehdy pořídil, protože jsem nějakou čertovinu tušil," řekl v rozhovoru pro Břeclavský deník Janík mladší.

Narážel tím například na nedávnou tahanici o téměř čtyř set tisícovou dotaci na drobné opravy krytého bazénu. Tu si politici kvůli údajným nesrovnalostem vyžádali zpět, proti čemuž se provozovatelé odvolali ke krajskému úřadu. A uspěli. Dostanou tak ještě úroky navíc.

"Není možné, aby se takto chovali. Byl jsem dohodě nakloněný, ale tohle přece nejde. To, co padlo na nahrávce, je mafiánská praktika. To je skandální. S nahrávkou jdeme ven proto, aby se o tom lidé dozvěděli. Případ jsme předali advokátovi. Je nám vytýkáno, kde co. Přitom městu ročně ušetříme tři miliony korun," prohlásil Janík starší.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript