13. února 2013 (MEDIAFAX) - Vláda neschválila ve středu návrh poslanců Věcí veřejných, kteří chtěli, aby oběti amnestie neplatily soudní poplatky, když se budou domáhat odškodnění ze zastavených hospodářských kauz. Návrh je prý v rozporu s Ústavou. Poslanecký zásah do zákoníku chtěl pomoci obětem vytunelovaných fondů a dalších korupčních případů, které utnula novoroční amnestie prezidenta Václava Klause. Tito lidé se teď musejí obrátit na civilní soud, pokud se chtějí domáhat svých peněz.
Jenomže jsou ve svízelné situaci: protože amnestie soudní procesy zastavila, je na obviněné pohlíženo jako na nevinné. Kde není zločinu, těžko se prokazuje majetková škoda. Oběti amnestie by tak kromě peněz, o které je obrali tuneláři, mohly ještě přijít o další úspory na soudních poplatcích.
Proto Věci veřejné navrhly, aby takoví žalobci žádné soudní náklady nehradili a nádavkem dostali právníka zdarma. Kdyby uspěli, poplatky by šly na konto žalovaného, v opačném případě by se o ně postaral stát.
Petr Mlsna, předseda legislativní rady vlády, zdůvodnil, proč vláda poslaneckou novelu odmítla. „Povinnost soudu přidělit bezplatně advokáta je v rozporu s Ústavou, jedním ze základních principů je rovnost účastníků řízení. Navíc se vláda shodla, že nekoncepčním jednorázovým zásahem do základního právního předpisu situaci řešit nebudeme,“ okomentoval Mlsna.
Podle vládního stanoviska je celý poslanecký návrh také špatně technicky připravený a operuje s termíny, jaké občanský soudní řád vůbec nepoužívá. Legislativcům se také nelíbila formulace ohledně osvobození od soudních poplatků, protože by si ho podle nich pak mohli nárokovat všichni, do jejichž majetkových práv vstoupila amnestie, nejenom poškození z hospodářských kauz. Tedy by se na novelu mohli odvolávat i žalovaní tuneláři.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) nicméně chystá vlastní řešení situace, které se tomu poslaneckému dost podobá. I on chce osvobodit oběti amnestie od soudních poplatků, když se rozhodnou domáhat se odškodnění. Právníka zdarma nenabízí.