Umístění: Jižní Morava Školství Cvrčovické učiliště má nový domov mládeže

Cvrčovické učiliště má nový domov mládeže

Cvrčovice, 5. září 2023 - Na dojíždějící žáky Odborného učiliště Cvrčovice čeká nový moderní domov mládeže. Jeho stavba trvala necelý rok a vyšla na 17,2 miliony korun. Zázemí v něm najde 24 žáků. Slavnostní otevření se uskutečnilo symbolicky na zahájení školního roku v pondělí 4. září za účasti radního pro oblast investic Vladimíra Šmerdy, náměstka pro dopravu Jiřího Crhy a předsedy Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Richarda Zemánka.

cvrcovice uciliste jmk

V jednopodlažní novostavbě v areálu školy se nachází 6 ubytovacích jednotek. Každá zahrnuje dva dvoulůžkové pokoje a sociální zařízení.

„Děti předtím bydlely přímo ve školní budově, kde jich na pokoji bylo až osm. Podmínky tam byly nevyhovující. Teď je to sto a jedna. Moderní zázemí výrazně zkvalitnilo podmínky pro ubytování, kde žáci tráví svůj čas po škole,“ řekl radní pro investice Vladimír Šmerda.

„Ubytování po dvojicích s sebou nese nejen vlastní pohodlné široké nepatrové lůžko, ale i vlastní pracovní stůl s otočnou židlí s ergonomickým nastavením výšky opěradla. Žáci zkrátka získali kvalitní osobní prostor pro relaxaci. Nechybí ani připojení k internetu nebo moderní čipové přístupy,“ uvedla ředitelka cvrčovického učiliště Milada Kussak Höklová. „Věřím, že celkově dojde ke zlepšení přípravy na vyučování a studijních výsledků žáků.“

V objektu samozřejmě nechybí společenská místnost, kuchyňka, zázemí pro vychovatele, technická místnost a prádelna se skladem prádla.

Při stavbě Jihomoravský kraj myslel i na energetickou náročnost objektu. Na střeše nechal nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu. Pro zajištění hospodaření s dešťovou vodou budou vody ze střechy budovy svedeny do akumulační nádrže.

„Zadrženou dešťovku bude škola používat k zalévání pěstovaných plodin na školní zahradě. Bude to i skvělá příležitost, jak učit studenty hospodařit s vodou,“ doplnil radní Šmerda.

Cvrčovické učiliště zřizované Jihomoravským krajem nabízí několik tříletých a dvouletých oborů ukončených závěrečnou zkouškou nebo výučním listem. Nachází se v téměř stoleté Petersově vile a řadí se k několika málo školám rodinného typu.

Zdroj a foto: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript