Umístění: Jižní Morava Školství Díky městu Oslavany si u nás zalyžovali chorvatští studenti z ostrova Vir

Díky městu Oslavany si u nás zalyžovali chorvatští studenti z ostrova Vir

Oslavany, 24. ledna 2011 - V termínu od 8. do 15. ledna 2011 zorganizovalo město Oslavany v rámci mezinárodní spolupráce lyžařský výcvik dětí z ostrova Vir v obci Dolní Morava v Jeseníkách. Tohoto výcviku se zúčastnilo 31 chorvatských dětí ve věku od 9. do 15 let, za doprovodu dospělých a jednoho chorvatského lyžařského instruktora, společně s dětmi z našeho města.  

Chorvatsko-lyzari

 

Organizaci pobytu zajišťovali pracovníci Domu dětí a mládeže a Školní družiny Oslavany v čele s ředitelem organizace Mgr. Flekalem. Město Oslavany zajistilo chorvatským dětem i potřebné lyžařské vybavení a také zajistilo překladatelku, která byla s dětmi na horách po celou dobu jejich pobytu. Děti dorazily do Oslavan autobusem v sobotu 8. ledna v ranních hodinách, po noční cestě dlouhé skoro 800 km. Následovalo náročné zkoušení lyžařského vybavení, které díky výborné připravenosti pracovníků DDM a ŠD proběhlo zcela bez komplikací a překvapivě rychle.

Bylo vidět, že velká většina dětí se s lyžemi, lyžáky a lyžařskými přilbami setkala poprvé v životě, ale i přes únavu po dlouhé cestě, byl  na nich vidět velký zájem, zvědavost a napjaté očekávání toho, co je čeká. V poledne připravily kuchařky pro děti  chutný oběd v Základní škole Oslavany a ředitel ZŠ PhDr. Kocáb společně se svým zástupcem Mgr. Horákem osobně po obědě děti provedli po oslavanské škole. V základní škole se také podařilo dovybavit některé děti a dospělé lyžáky.

Odpoledne následoval odjezd do Jeseníků, ubytování v Penzionu Na Rozcestí a první poznávání a navazování kontaktů a hned v neděli začala první výuka lyžování. Lyžařský výcvik splnil do posledního bodu vše, co se od něj očekávalo. Velká většina dětí z přímořského Viru se i přes to, že pravou horskou zimu zažila poprvé v životě, naučila lyžovat, navázala se vzájemná přátelství mezi dětmi z našeho města a chorvatskými dětmi. Pracovníci DDM a ŠD Oslavany nachystali pro děti bohatý program a uprostřed týdne malé zpestření v podobě návštěvy bazénu v nedalekém Šumperku.

Chorvatsko-lyzari1

Poslední den byl připraven lyžařský závod s krásnými diplomy a na závěr pobytu  všichni účastníci obdrželi na památku speciálně vyrobená trička. V průběhu pobytu děti na horách navštívili také představitelé obce Vir, v čele se starostou obce Kristijanem Kapovičem  a ředitelem Turistického sdružení obce Vir Šimem Vučetičem.

Celá organizace pobytu byla velice náročná, zejména vzhledem k určité jazykové bariéře a i částečné kulturní odlišnosti obou národů a vyžadovala velkou toleranci a pedagogické zkušenosti. Přes toto všechno ale pracovníci DDM a ŠD Oslavany zvládli organizaci lyžařského výcviku na výbornou a patří jim za to velké uznání a dík. Stejný dík patří také pracovníkům penzionu, za zajištění perfektního ubytování, stravy a chápavého a tolerantního přístupu. Jak již bylo uvedeno, na oplátku zase děti z města Oslavany navštíví v měsíci srpnu ostrov Vir, kde bude pro naše děti nachystán program a  naše břišní tanečnice také vystoupí na místních slavnostech. Věříme, že navázaná přátelství zůstanou přátelstvím na celý život a povedou k dalšímu rozvoji vzájemného poznání a spolupráce. Velký dík patří také sponzorům, bez kterých by organizace a finanční zajištění takové velké akce nebyla možná.

Autor: Ing. Miloš Černý, tajemník MěÚ Oslavany, foto: archiv organizátorů

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci