Umístění: Jižní Morava Školství Fúze škol Kyjovu prospěla, vzniká nový odborný obor

Fúze škol Kyjovu prospěla, vzniká nový odborný obor

Kyjov, 20. června 2022 - Rada Jihomoravského kraje se rozhodla podpořit kapacity odborného vzdělávání a zřídila nový odbor na Střední polytechnické škole Kyjov. Polytechnická škola nově nabídne jednoletý obor mechanik plynových zařízení, ve kterém je vyčleněno 25 míst pro zájemce technického vzdělávání. „Zřízení oboru reflektuje požadavek Českého plynárenského svazu o bližší spolupráci při vzdělávání budoucích zaměstnanců. Počítáme se zapojením firem z regionu, jako je GasNet či Montpetrol,” vysvětluje rozhodnutí Jiří Nantl - náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast vzdělávání a strategii chytrého regionu.

skola trida skolak

 

Škola nabízí technické obory jako instalatér, strojní mechanik nebo elektrikář. Jednoletý navazující obor proto nabídne rozšíření odbornosti a uplatnění na trhu pro absolventy jiných oborů technických zaměření.

Střední polytechnická škola Kyjov vznikla fúzí odborného učiliště a automobilové školy, které měly ve městě dlouholetou tradici. Cílem bylo vytvořit školu, která půjde příkladem v propojení vzdělávání se soukromou sférou. Změna navazuje na vytvoření FABlabu, tedy digitální dílny, která vznikne právě v Kyjově.

Jihomoravský kraj dlouhodobě buduje moderní odborné školství. Jedním z posledních kroků bylo i zřízení funkce superintendenta odborného vzdělávání. Jeho úkolem je prostřednictvím dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků a dalších opatření podpořit zlepšení kvality výuky všeobecně vzdělávacích i odborných předmětů na středních odborných školách a navrhnout ucelený systém spolupráce středních odborných škol s praxí. Funkci superintendenta bude od září zastávat uznávaný středoškolský ředitel Andrzej Bartoś. „Zřízením této funkce kraj jasně ukazuje důležitost odborného školství. Děláme systémové kroky a vytváříme prostředí pro dlouhodobý systém. Všichni cítíme, že řemeslníci chybí. Musíme obory zatraktivnit a ukázat jejich přednosti, aby si našly své zájemce,” dodává Nantl.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci