Umístění: Jižní Morava Školství Jadernou maturitu v Dukovanech složilo 69 středoškoláků

Jadernou maturitu v Dukovanech složilo 69 středoškoláků

Dukovany, 19. června 2013 – Letošní Jadernou maturitu v elektrárně Dukovany složilo úspěšně 69 studentů z 23 středních škol. Diplom si maturanti odnesli v pátek 14. června, kdy pátý ročník Jaderné maturity skončil. O podrobnostech informoval Petr Spilka, mluvčí skupiny ČEZ , která akci organizovala.

jaderna maturita

 

„Jaderná maturita je třídenní stáž určená studentům technických středních škol a gymnázií, kteří mají zájem o techniku, fyziku, přírodní vědy či energetiku. Studenti během ní získají konkrétní představu, co obnáší práce v jaderné elektrárně a poznají vrstevníky s podobnými zájmy. Například v páteční soutěži týmů už bylo patrné, že tu vznikla nová přátelství založená na společném zájmu o jaderný obor," uvedla Petra Lázničková, náborová specialistka Skupiny ČEZ.

Tři nejúspěšnější z druhého běhu Jaderné maturity:

1. Marek Krejčík, Gymnázium Jana Blahoslava Ivančice
2. Vlastimil Lacina, Gymnázium Žďár nad Sázavou
3. Petr Jedlička, Gymnázium Moravský Krumlov

Během dvou třídenních kol studenti absolvovali odborné přednášky a prohlédli si zařízení elektrárny. „Pohled do zákulisí mě nadchl, nejvíc návštěva strojovny. Za rok se chci hlásit na jadernou fakultu ČVUT. Zatím sice nevím, zda bych obstál v psychodiagnostice, ale snad to zvládnu. Rád bych se totiž stal operátorem sekundárního okruhu," řekl Marek Krejčík z Gymnázia Jana Blahoslava v Ivančicích, který se stal vítězem druhého kola Jaderné maturity. Test odevzdal v nejrychlejším čase a nespletl se ani v jedné z dvaceti otázek. „Za vítězství vděčím i našemu učiteli, chodím do jeho kroužku Elektroniky, kde probíráme to, co se učí třeba až v prváku na technice. Všechno umí vysvětlit tak, že je to zábava," dodal Krejčík.

Vítězem květnového běhu se stal Darek Cidlinský, student Gymnázia třídy Kapitána Jaroše v Brně. Na programu stáže nechyběla přednáška předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové k aktuálnímu dění v jaderné energetice.

jaderna maturita1Příležitost pro mladé techniky

„Mladí mají o tento netradiční vzdělávací program velký zájem, každý rok jich Energetickou nebo Jadernou maturitu absolvuje přes dvě stě. Věřím, že u nich nadšení pro energetiku nepoleví. Šikovné odborníky potřebujeme stále," komentoval akci Pavel Puff, manažer útvaru strategický nábor.

Maturity připravuje skupina ČEZ pro žáky třetích ročníků celkem čtyřiceti osmy partnerských středních škol. Studenti se na stáž mohou přihlásit prostřednictvím učitelů fyziky a matematiky. Šanci mají i zájemci, kteří nestudují na partnerské škole. Podle Puffových slov ale musí být o něco aktivnější a prokázat, že se pravidelně účastní například matematické nebo fyzikální olympiády, technických soutěží či jiných akcí zaměřených na techniku.

(red), foto: Jaderná maturita 2013, archiv ČEZ

 


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci