Umístění: Jižní Morava Školství Kraj zveřejnil, na jaké studijní obory se nejčastěji hlásí jihomoravští žáci

Kraj zveřejnil, na jaké studijní obory se nejčastěji hlásí jihomoravští žáci

Brno, 12. dubna 2022 - Od 12. dubna na jihomoravských středních školách začínají přijímací zkoušky. Jihomoravský krajský úřad eviduje na základě podkladů dodaných středními školami téměř 30 tisíc podaných přihlášek. Toto číslo je o 2 300 přihlášek vyšší než v loňském školním roce. Co dalšího statistiky prozradily? V Jihomoravském kraji bylo podáno na střední školy 29 376 přihlášek, přitom žáci si mohou podávat přihlášky na dvě školy. Ze srovnání přihlášek z roku 2021 a roku letošního vyplývá, že na střední školy přišlo letos o 2 287 přihlášek více. Tento růst kopíruje demografická data.

skola zaci prijimaci zkousky

 

Největší meziroční nárůst je vidět v úplném středním odborném vzdělání s maturitou, kam letos přišlo o 874 přihlášek více než v loňském roce. Z toho nejvíc v okrese Blansko a nejméně v okrese Vyškov.

Druhý nejvyšší nárůst zaznamenalo střední vzdělání s výučním listem – celkově za Jihomoravský kraj o 632 přihlášek více, nejvyšší nárůst (+286) je v okrese Brno-město. Naproti tomu v okrese Břeclav pozorujeme pokles zájmu (-15 přihlášek oproti loňskému roku).

Z gymnaziálních studií vede u uchazečů to nejdelší, osmileté (+319 přihlášek). Naopak čtyřleté studium v absolutních číslech stagnuje (+14) a vzhledem k vyšší populaci končících žáků to znamená pokles zájmu.

Lze říci, že mezi hlavní trendy se v letošním školním roce řadí rostoucí poptávka po odborném vzdělávání s maturitou nebo nárůst zájmu o studium na lyceích (na úkor gymnázií). Zaznamenali jsme také v loňském roce pokles zájmu o studium gastronomických oborů a obecněji o uplatnění absolventů ve službách (důvodem je pravděpodobně koronavirová pandemie). Letos se ale zájem o tyto obory opět zvyšuje - jen potravinářské obory evidují nárůst o 220 přihlášek.


A u jakých konkrétních oborů je v letošním roce největší poptávka (v porovnání s nabídkou míst)?

U maturitních oborů to jsou:

 1. Asistent zubního technika
 2. Grafický design
 3. Užitá malba
 4. Design interiéru
 5. Užitá fotografie a média
 6. Průmyslový design
 7. Pedagogické lyceum
 8. Scénická a výstavní tvorba
 9. Gymnázium - sportovní příprava
 10. Předškolní a mimoškolní pedagogika

Největší poptávka ve srovnání s nabídkou mezi obory s výučním listem letos je:

 1. Puškař
 2. Mechanik, opravář motorových vozidel
 3. Aranžér
 4. Autolakýrník
 5. Kadeřník
 6. Ošetřovatel
 7. Spojový mechanik
 8. Umělecký keramik
 9. Cukrář
 10. Autoelektrikář

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci