Umístění: Jižní Morava Školství MU v Brně postaví nové centrum informačních technologií

MU v Brně postaví nové centrum informačních technologií

Brno, 10. srpna 2011 (MEDIAFAX) - Masarykova univerzita v Brně hodlá postavit do roku 2014 centrum vzdělávání, výzkumu a inovací v informatice. Projekt za více než půl miliardy korun počítá podle slov mluvčí univerzity Terezy Fojtové s vybudováním prostoru pro výuku a výzkum nebo s výstavbou podnikatelského inkubátoru.

masarykova_univerzita_00vii35-250

 

Vyrůst by měl rovněž vědecko-technický park anebo počítačové centrum pro zpracování vědeckých dat. Projekt je financován z evropských strukturálních fondů. Na jeho přípravě se podílely Fakulta informatiky a Ústav výpočetní techniky MU. "Kvalitní prostředí pro výuku a výzkum budoucích vědeckých elit považuji za nedílnou součást moderního vzdělávacího systému. Proto v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace maximálně podporujeme podobné projekty," uvedl k podpisu poskytnutí dotace ministr školství Josef Dobeš (VV).

Další fáze projektu odstartovala začátkem srpna bezprostředně poté, kdy ministr školství schválil poslední část projektu nazvanou Rozvoj infrastruktury pro výuku a výzkum, která je zaměřená na vybudování kapacit pro výuku a výzkum. Tato část projektu zahrnuje stavbu nové čelní pětipatrové budovy A1 s parkovištěm a nutné stavební úpravy sousedních budov. V novém čelním křídle budou umístěny posluchárny, učebny, laboratoře, kanceláře, knihovna a moderní datové centrum. Na tuto část projektu získala univerzita 350 milionů.

Pro potřeby vědecko-technického parku a podnikatelského inkubátoru bude postavena nová sedmipatrová budova a kryté parkoviště. Náklady na stavbu v rámci části projektu nazvané CERIT Science Park (CERIT-SP) ve výši přibližně 127 milionů korun budou ze 75 procent financovány z Operačního programu Podnikaní a inovace řízeného Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Výsledkem třetí části projektu, Centrum CERIT Scientific Cloud (CERIT-SC), bude nové počítačové centrum pro zpracování vědeckých dat a související výzkum v oblasti informačních technologií. Centrum bude poskytovat výpočetní a úložné zdroje v reálném čase, přizpůsobující se potřebám vědců z celé ČR i ze zahraničí. Na vybavení centra supervýkonnou výpočetní technikou získala univerzita 130 milionů korun. Poskytnutí dotace schválilo ministerstvo školství již v dubnu. Realizace této části začala v květnu a potrvá až do roku 2013.

František Bužek

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci