Umístění: Jižní Morava Školství Na jižní Moravě se po prázdninách vydalo do škol na 150 tisíc dětí

Na jižní Moravě se po prázdninách vydalo do škol na 150 tisíc dětí

Brno, 1. září 2011 (MEDIAFAX) - Desítky tisíc dětí ve více jak padesáti základních školách v Brně zahájily ve čtvrtek nový školní rok. Bylo mezi nimi bezmála i tři a půl tisíce prvňáků.

skola3_250

 

V Základní škole v Antonínské ulici, která se specializuje na výuku jazyků, čekali na prvňáky před budovou s lístečky s jejich jmény v ruce žáci devátých tříd, kteří jsou pro nejmenší děti v prvním roce školní docházky osobními patrony.

"Malé děti si ve škole lépe zvyknou, starší děti jim jsou schopné poradit. Patronací deváťáků se nám zároveň daří předcházet i možným náznakům nevhodného chování starších školáků vůči nejmenším," řekl ředitel školy Leopold Trněný.

V novém školním roce začíná v Brně i na jižní Moravě poprvé po deseti letech chodit více dětí i do základních škol. Loni navštěvovalo 478 základek v kraji 84 659 žáků, letos uvítali učitelé ve třídách zhruba o pět stovek dětí více. "O plné čtyři stovky více než loni je prvňáčků," řekl mluvčí krajského úřadu Jiří Klement.

Předpokládaný počet 10 700 dětí, které půjdou po zápisech do školy poprvé, však na poslední chvíli mohl ovlivnit počet odkladů. O ně mohou rodiče požádat, pokud jejich dítě nebude k pravidelné školní docházce dostatečně zralé.

Školní rok zahájily také děti v mateřských školách - jen v Brně jich je letos 10 580, o téměř dva tisíce více než před dvěma lety. Počet předškoláků ale roste v celém Jihomoravském kraji - zdejší mateřinky tak bude navštěvovat zhruba o 1300 dětí více než loni. V některých obcích nechaly kvůli nedávnému populačnímu boomu místní samosprávy dokonce přistavět celé nové třídy.

"V části měst a vesnic se kapacity současných školek přes prázdniny rozšiřovaly stavebními úpravami, někdy radnice vytvořily nové prostory pro předškoláky i v prostorách základních škol," řekl Klement. Od 1. září proto najdou rodiče mateřinky na 685 místech regionu.

Zatímco nejmenších dětí a školáků na jihu Moravy přibývá, rychle naopak ubývá středoškoláků. Podle Klementa v kraji bude letos v regionu studovat pouze 58 tisíc středoškoláků, zatímco ještě před dvěma lety chodilo do 139 středních škol v regionu o pět tisíc posluchačů více. O převisu nabídky nad poptávkou svědčí i skutečnost, že tři dny před začátkem školního roku bylo v jihomoravských středních školách stále ještě 4908 volných míst.

Jihomoravské hejtmanství proto připravilo plán, podle kterého se chystá od příštího školního roku sloučit čtyřiadvacet středních škol do dvanácti. Projekt, který vyvolal v dotčených institucích vlnu nevole a rodičovských protestů, schválí shodou okolností krajští radní na své odpolední schůzi 1. září. "Pokud k optimalizaci středních škol nesáhneme, budeme během několika let muset z rozpočtu kraje platit několik stovek milionů korun za poloprázdné školy," řekl hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci