Umístění: Jižní Morava Školství Ředitel hodonínské školy: Ministerský plán financování je nešťastný

Ředitel hodonínské školy: Ministerský plán financování je nešťastný

Brno, 21. prosince 2011 (MEDIAFAX) - Šéf ZŠ Vančurova Hodonín Zdeněk Šebesta označil plán ministerstva školství na zefektivnění nákladů v regionálním školství pomocí stropu podle počtu žáků ve třídě za nešťastný. Tendence ministerstva přenášet část nákladů na zřizovatele jsou rok od roku okatější, řekl ve středu Šebesta.

skola_vancurova250

 

"Ministerstvo hledá způsob, jak ušetřit, což je legitimní. Některá řešení jsou ale velmi nešťastná stejně jako financování podle počtu žáků ve třídách," uvedl Šebesta.

Podle něj stále více zátěže padá na zřizovatele škol. "Přenášení části nákladů na zřizovatele jsou rok od roku okatější. Projevilo se to například už v družinách, kde může být v jednom oddělení maximálně 30 dětí, ale kraj zaplatí až v případě 33 a půl dítěte. Ty tam ale dát nesmíte, takže rozdíl musí doplatit město jako zřizovatel družiny," vysvětlil ředitel s tím, že stejné je to například i s personálem na úklid. "Když ubude 100 dětí, dostaneme míň peněz na uklízečky. Přitom je jedno, jestli je ve třídě 20 nebo 25 dětí, protože plocha se uklízí pořád stejná," dodal.

Podobně Šebesta vidí i návrh na průměrný počet žáků ve třídách, přičemž nenaplnění kapacity přinese do pokladny školy méně peněz. "Potom bude méně prostředků na zaplacení kantorů, což bude muset řešit zřizovatel. V případě základních škol jsou to většinou města, u středních škol také kraj. Z více než desítky škol v okrsku Hodonín na tom budou pouze dvě základní školy stejně, zbytek hůř, takže zřizovatelé budou muset mzdy dohradit," sdělil Šebesta.

Ten připomněl výstražnou hodinovou stávku učitelů na začátku prosince. "Ministerstvo chtělo zrušit platové postupy, a nakonec by to zašlo tak daleko, že by z kraje přišlo málo peněz s tím, že mám vyučující zařadit do nižšího stupně. A špatný bych byl potom jenom já stejně jako ostatní ředitelé," uvedl Šebesta.

Nejvíce by podle něj měl návrh ministerstva zasáhnout venkovské školy. "Městským školám snad nebude do průměru tolik žáků chybět, ale když obecní školy nemají v ročníku ani 20 dětí, pak na to doplatí nejvíc," uzavřel ředitel.

Ministerstvo školství plánuje efektivizovat náklady v regionálním školství a zjednodušit jej. Součástí plánu je také strop pro financování podle počtu žáků ve třídě. Škoda by peníze nedostávala pouze podle počtu studentů, ale od určitého počtu žáků ve třídě by nedostala peníze navíc.

Lenka Horáková, Jan Drahorád, ilustrační foto: ZŠ Vančurova Hodonín

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci