Umístění: Jižní Morava Školství V Blučině otevřeli přístavbu mateřské školy

V Blučině otevřeli přístavbu mateřské školy

Blučina, 18. června 2024 – Vzhledem k demografickému vývoji obce v posledních deseti letech bylo nezbytně nutné zabezpečit předškolní vzdělávání dětí. Z toho důvodu obec Blučina v roce 2023 a 2024 zrekonstruovala a přistavěla budovu mateřské školy. Celá stavba, od předání staveniště až po využití dětmi, trvala přesně rok. Bohužel i kvůli stáří stávající budovy, která byla postavena již v roce 1891, činily celkové náklady rekonstrukce a přístavby cca 38 milionů korun.

skolka deti trida

 

Polovina nákladů stavby byla hrazena z dotace IROP, konkrétně díky nástroji Evropské komise s názvem Integrované územní investice Brněnské metropolitní oblasti. Druhá polovina nákladů byla hrazena z rozpočtu obce Blučina a v současné době probíhá administrace poskytnutí dotace z rozpočtu Jihomoravského kraje na vybavení školky.

„Nejnáročnější na celé stavbě byla její realizace za provozu ve stávající budově. Firma měla mnoho omezení, jedním z nich byla třeba povinnost mít dlouhé polední pauzy, aby byl dodržený spánkový režim dětí. Na druhou stranu jsme jako obec vyšli vstříc zhotoviteli stavby tím, že jsme na léto školku úplně zavřeli a během června vymístili děti do prostor sportovní haly. Měsíc strávený v tomto nestandardním prostoru byl pro zaměstnance zkušeností a pro děti to byl velký zážitkem,“ uvedl starosta Blučiny Jan Šenkýř (KDU-ČSL).

Obec Blučina celou rekonstrukci a přístavbu slavnostně otevřela v sobotu 1. června 2024. Tato akce byla příhodně spojena se dnem otevřených dveří a dnem dětí. Pro děti byl připraven bohatý doprovodný rukodělný i sportovní program. Podvečer si přišli na své i dospělí, pro které až do večerních hodin hrála cimbálová muzika.

„Jsem velmi rád, že se celá stavba povedla. Stejně tak i její slavnostní otevření, kterého se zúčastnilo více než 500 návštěvníků. Děkuji všem, kdo se na celé stavbě i slavnostním otevření, jakkoliv podílel,“ doplnil Šenkýř.

Blučina má touto rekonstrukcí a přístavbou zabezpečenu kapacitu mateřské školy na minimálně dvě desítky let dopředu. Z původní kapacity 85 dětí vzrostl počet přijímaných dětí na 106, což v následujícím školním roce bude znamenat, že Mateřská škola příjme část dětí z Opatovic, protože také rekonstruují školku. Důležitým pozitivem je kromě přístavby i rekonstrukce stávající budovy, ve které se udělalo mnoho úprav a vylepšení, takže dnes vyhovuje provozu mnohem lépe než před rekonstrukcí.

Zdroj: obec Blučina, foto: Ingimage


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci