Umístění: Jižní Morava Školství V Čebíně se připravují na stavbu základní školy

V Čebíně se připravují na stavbu základní školy

Čebín, 6. prosince 2022 – Po více jak roční intenzivní přípravě podala obec Čebín žádost o dotaci na výstavbu druhého stupně základní školy. Podařilo se jim dostat mezi první desítku žadatelů z celé České republiky a mají tak velkou šanci získat potřebné finance na stavbu. Spolu s výstavbou školy plánují i vybudování moderních odborných učeben a školní kuchyně. Ta bude připravovat stravu i pro první stupeň základní školy, místní mateřskou školu a čebínské seniory. Výběrové řízení plánují zastupitelé zahájit v první polovině roku 2023 a vlastní stavbu na podzim stejného roku. První žáci by tak do nových školních lavic mohly usednout 1. září 2025.

cebin nova skola

 

Zastupitelé Čebína vyřešili, kterou základní školu budou v příštích letech žáci druhého stupně navštěvovat. V Drásově, kam žáci jezdili, jim z kapacitních důvodů vypověděli smlouvu. „V Čebíně se nachází pouze I. stupeň základní školy. Na základě smlouvy o školském obvodu měly možnost čebínské děti docházet na II. stupeň do sousedního městysu Drásov. Ten však tuto smlouvu z kapacitních důvodů vypověděl a vedení obce se k tomuto problému muselo postavit a rozhodnout, jakým způsobem zajistí svým dětem školní docházku. Jednou možností bylo nasmlouvat školní obvod s některou jinou obcí nebo dojednat dostatečný počet míst na různých školách v okolí. Tuto variantu jsme na zastupitelstvu zavrhli a jednohlasně schválili zahájení příprav a vybudování vlastní školy,“ uvádí starosta obce Čebín Tomáš Kříž (KDU-ČSL).

Projekt počítá s vybudováním třípodlažní budovy za přibližně 80 milionů korun. Evropské a národní dotace pokryjí zhruba polovinu. „V přízemí budou umístěny šatny, kuchyň s jídelnou a potřebné technické zázemí. Nová jídelna bude připravovat stravu i pro první stupeň základní školy, mateřskou školu a čebínské seniory. První a druhé patro již bude sloužit vlastní výuce. Ta se bude odehrávat ve třech kmenových třídách a čtyřech odborných učebnách. Konkrétně se bude jednat o jazykovou učebnu a učebnu informatiky, přírodovědy a robotiky. Učebny budou vybaveny moderními technologiemi a studijními pomůckami. Celá investice vyjde dle předběžné kalkulace na částku přibližně 80 milionů korun. O něco méně než polovinu by mohla obec získat dotačních prostředků Evropské unie a státního rozpočtu ČR,“ dodává Kříž.

Nová škola vznikne přestavbou budovy č. p. 20. Ta se nachází na návsi, vedle obecního úřadu, zhruba uprostřed mezi mateřskou školou a prvním stupněm školy základní. Jedná se o objekt bývalé prodejny Jednoty. Ten byl postupně různými majiteli využíván k podnikatelským záměrům, až jej v květnu 2021 koupila právě obec. Výběrové řízení plánují zastupitelé zahájit v první polovině a vlastní stavbu na podzim roku 2023. První žáci by tak do nových školních lavic mohly usednout 1. září 2025.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci