Umístění: Společnost

Buvoli pomáhají poprvé na jižní Moravě s péčí o chráněné mokřady

20240710 vodni-buvoli radek-mica-5Brno, 16. července 2024 - Trojice buvolů domácích byla nově vypuštěna v ptačí oblasti Střední nádrže Vodního díla Nové Mlýny – Husí pastviště. Jde o první chráněné území na jižní Moravě, kde budou tato zvířata pomáhat s udržováním pestré mozaiky mokřadní vegetace. Zavedení dlouhodobé pastvy velkých býložravců na chráněných evropsky významných mokřadech probíhá v rámci projektu LIFE in Salt Marshes, jehož hlavním řešitelem je odborné pracoviště Envirop z Masarykovy univerzity.

Vítězný Ořechov hostil předávání cen krajského kola Vesnice roku 2024

podani rukyOřechov, 12. července 2024 – Ořechov, Blížkovice, Vedrovice, Hovorany, Malhostovice, Branišovice – právě to jsou obce, které si dnes za propagaci venkova, tradic a způsobu života odnesly ocenění krajského kola soutěže Vesnice roku 2024. Slavnostní předávání cen se podle tradice konalo ve vítězné obci, tou se stal Ořechov. Získal nejvyšší ocenění – zlatou stuhu.

Meruňkobraní v Židlochovicích nabídne meruňkové pivo i meruňky z jižní Moravy

merunkobrani zidlochoviceŽidlochovice, 4. července 2024 – Navzdory mrazivému počasí, které poškodilo úrodu v jiných oblastech, se návštěvníci 13. července v Židlochovicích mohou těšit na Meruňkobraní 2024. Letos organizátoři připravili několik novinek a rozšířili akci do dvou dalších zón, aby návštěvníci mohli zažít nejen bohatý kulturní a gastronomický program, ale také zábavu pro děti, chill out zónu nebo workshopovou část plnou praktických ukázek.

Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje má dva nové držitele

foto jmkBrno, 28. června 2024 – Paní Ludmila Farkašová z Hroznové Lhoty a pan Milan Michna z Brna – uznávané osobnosti tradičního řemesla a noví držitelé prestižního ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje za rok 2024.

SVČ Ivančice získá novou střechu i fotovoltaickou elektrárnu

solar fve panelyIvančice, 28. června 2024 – Rekonstrukci střechy a instalaci solárů, které ušetří miliony za elektřinu, na budově Horizontu – Střediska volného času v Ivančicích 26. června schválili krajští radní. Investiční akce bude stát téměř 35 milionů korun a měla by být hotová v dubnu příštího roku.

S hledáním závad elektrického vedení budou pomáhat drony a umělá inteligence

dron eg.dHustopeče, 24. června 2024 - Automatické drony při inspekcích elektrického vedení a následné vyhodnocování těchto kontrol pomocí umělé inteligence testuje ve svém provozu distributor EG.D, člen skupiny E.ON. Technici společnosti nejdříve vytvoří pomocí manuálního letu 3D model elektrického vedení velmi vysokého napětí. Následně tuto trasu nahrají do dronu, který po trase automaticky létá a pořizuje stovky snímků. Ty pak vyhodnocuje umělá inteligence, která hledá případné poruchy, a navíc se na základě získaných dat učí odhalovat další souvislosti.

Nadšenci zachraňují zchátralý kostel i faru v Zaječí

panna maria sochaZaječí, 18. června 2024 – Martina Vejrostová Veselá jsou s manželem dlouhodobě aktivní v záchraně historické budovy fary a kostela sv. Jana Křtitele v obci Zaječí na Břeclavsku. Místní fara a kostel k sobě dříve neodmyslitelně patřily. Historické události se ale podepsaly – po druhé světové válce byli ze Zaječí odsunuti všichni Němci a s nimi tak odešla většina věřících obyvatel obce. Do Zaječí se přistěhovali noví obyvatelé, kteří již ke kostelu neměli vztah.

Důlní voda pomůže Kyjovsku se suchem

dulni voda kyjovKelčany, 30. května 2024 – Plýtvání pitnou vodou v obcích na Kyjovsku může zabránit využití důlních vod. Kelčany, Žádovice a Šardice potřebují upravit a zkolaudovat průzkumné vrty na svém katastru už přímo jako trvalý vodní zdroj nebo vypracovat studii proveditelnosti. Podpořili je jihomoravští radní na svém jednání ve středu 29. května 2024. Kraj obcím přidělil dotaci v celkové výši 464 tisíc korun.

Vodní elektrárna Vranov má nové bateriové úložiště se speciálním plynovým hasicím zařízením

elektrarna VranovVranov, 30. května 2024 – Vranovské bateriové úložiště, provozované společností E.ON je postavené na technologiích Siemens a EVC Group a při kapacitě 2,5 MWh dosahuje výkonu 2,5 MW. Bateriové články a místnost, ve které jsou umístěny, jsou chráněny plynovým hasicím zařízením Siemens Sinorix CDT, které jako hasivo využívá čistý dusík. Hasicí systém slouží k uhašení požáru zjištěného automatickými hlásiči požáru a nasávacími systémy ještě ve stádiu jeho vzniku. Princip hašení je založen na vytěsnění kyslíku dusíkem z celého prostoru místnosti s bateriemi.

Generální ředitelka Tesco v Brně ukázala, jak firma chrání životní prostředí

Katarina navratilova hejtman Grolich Tesco BrnoBrno, 26. května 2024 – Společnost Tesco se zavázala stát se do roku 2050 celosvětově kompletně klimaticky neutrálním obchodním řetězcem, a to od výroby produktů přes jejich dopravu až po spotřebu. Jaké kroky k tomuto cíli již nyní společnost v České republice podniká, představila osobně v rámci projektu „Tesco pro planetu“ ambasadorka projektu a generální ředitelka Tesco ČR Katarína Navrátilová v pátek 23. května na jedinečné prohlídce prodejny v brněnském AVION Shopping Parku.

Strana 1 z 442