Umístění: Společnost

Mapy.cz mají po roce opět nové letecké snímky, aktualizována je celá Morava

mapy seznam czBrno, 18. května 2022 - Česká mapová aplikace Mapy.cz společnosti Seznam.cz uživatelům nyní nabízí aktuální ortofoto celé východní třetiny České republiky. Letecké snímky pro českou internetovou jedničku pořídila v minulém roce v rámci dlouhodobé spolupráce opět společnost TopGis. Uživatelé aplikace Mapy.cz uvidí jak na webu, tak prostřednictvím mobilního zařízení kvalitní fotografie v rozlišení 12,5 cm/px. Aktualizované území tvoří plochu 22 853 km², celkově se jedná o 1469 GPx dat, která zabírají po zpracování 1,2 terabajtů diskové kapacity.

Kdo chce na podzim sázet stromy, může si vybírat z řady grantů

strom ker vysadba podzimBrno, 26. dubna 2022 – Nadace Partnerství podpoří zájemce o výsadbu stromů. Ti mohou vybírat hned z několika otevřených grantových výzev, ve kterých mohou žádat až o400 tisíc korun. Podporu mohou získat jednotlivci, neziskové organizace, školy, obce i města pro projekty směřované do letošního podzimu. Zájemce provede web nadacepartnerstvi.cz/granty.

Dobrovolníci v Příměticích vysázeli 9 500 sazenic stromů a keřů nového lesoparku

znojmo vysadba stromu primetice dobrovolniciZnojmo, 26. dubna 2022 - Veřejnost pomohla v sobotu 23. dubna vysázet zcela nový lesopark v Příměticích, městské části Znojma. Téměř 200 dobrovolníků zde v průběhu šesti hodin vysázelo na 9 500 sazenic stromů a keřů pod odborným dohledem zaměstnanců Městských lesů Znojmo. „Děkujeme všem, co přiložili ruku k dílu,“ děkuje starosta města Znojma Jakub Malačka. Po celý den vládla na akci příjemná atmosféra. „S pomocí veřejnosti se nám podařilo na více než 3,4 hektarech vysázet na 9 500 sazenic stromů a keřů. Zalesnili jsme tak více než dvě třetiny celé plochy nového lesoparku,“ popisuje starosta. Zbývající část přibližně 5 000 sazenic zasází zaměstnanci Městských lesů Znojmo na dalších dvou plochách o velikosti 1 hektaru.

Podvodníky zaměřené na seniory zadrželi kriminalisté. Kraj podporuje osvětu

podvodnik pouta ruce poutaBrno, 24. dubna 2022 - Seniorům slibovali zhodnocení úspor prostřednictvím investic, pod záminkou pomoci a poradenství od nich vylákali přes 234 milionů korun. Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zadrželi osm podezřelých lidí z Brněnska, kteří působili pod společností RAMFIN – dříve známou jako Senior Safe. Čtyři z nich obvinili z trestného činu podvodu.

Na obnovu zahrad a sadů po tornádu putuje 427 rodinám přes 13 milionů korun

vysadba novych stromu a stromkuBrno, 7. dubna 2022 - Ve druhém kole grantové výzvy na obnovu zahrad a sadů zničených loňským tornádem uspělo 427 žadatelů ze 429. Na pokračující obnovu zeleně pětici obcí na jižní Moravě i v okolní krajině nově putuje 13 332 190 korun. Program spuštěný v říjnu 2021 je financovaný Člověkem v tísni a Nadací Partnerství. Odborné služby nabídla Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu.

Vědec z MENDELU: Úroda meruněk je opět v ohrožení

merunka kvetyBrno, 5. dubna 2022 - Úroda meruněk a ostatních teplomilných peckovin je letos v důsledku až extrémního průběhu počasí opět v ohrožení. Může za to až výjimečně rychlý výstup z endogenní dormance, tedy období zimního klidu, negativní vliv má i počasí zahrnující mimo jiné nezvyklé sucho. Podle Tomáše Nečase z Ústavu ovocnictví Zahradnické fakulty v Lednici u některých druhů meruněk skončilo období zimního klidu už v průběhu prosince. U dalších pak v průběhu ledna, což je také nezvykle brzy. Oproti loňsku pak v průměru o 15 až 20 dní dříve.

Lidé ze Znojma se mohou zapojit do výsadby čtyřhektarového lesoparku v Příměticích

sazeni stromu lesopark primetice znojmoZnojmo, 5. dubna 2022 - Městské lesy Znojmo zasadí na jaře letošního roku zcela nový lesopark v Příměticích, městské části Znojma. Lesopark se bude rozkládat na více než 4 hektarech, což odpovídá ploše o velikosti přibližně 6 fotbalových hřišť. Příležitost přiložit ruku k dílu dostane i veřejnost, a to na akci Zalesníme spolu Přímětice v sobotu 23. dubna. Vysázet se má 14 000 stromů a keřů. Partnerem zalesňování Přímětic je znojemská firma Nevoga s.r.o.

Jihomoravský kraj podpoří ochranu lokalit s ohroženými druhy rostlin

ochrana prirody lokalityBrno, 30. března 2022 - Krajští radní schválili podporu ve výši 400 000 korun pro spolek ZO ČSOP ONYX Brno na environmentální projekt LIFE Sub-pannonic. Ten se zaměřuje na zlepšení stavu a následnou ochranu ohrožených druhů rostlin i tzv. evropsky významných lokalit v rámci soustavy Natura 2000.

Obce se i letos mohou zúčastnit soutěže Náš evropský projekt a vyhrát celkem 150 tisíc Kč

vlajka eu dotace nas evropsky projektBrno, 30. března 2022 - Vybudování návštěvnického centra obce, ekologické zahrady u mateřské školy, revitalizace kulturního domu, vybudování knihovny, opravený kostel či záchrana lokálního biotopu. I takto rozdílné projekty mohou nyní obce hlásit do jubilejního pátého ročníku soutěže Náš evropský projekt. A nezáleží na tom, kdy byl projekt dokončen, zda loni nebo před deseti lety. Stačí jediné – aby byl projekt spolufinancovaný z evropských fondů. Stejnou šanci uspět přitom mají všechny projekty bez ohledu na jejich velikost.

Krajské dožínky bude letos hostit Vyškov

dozinky klasBrno, 10. března 2022 - V letošním roce ožije krajskými dožínkami Vyškov. Již tradiční oslavy zakončení sklizně se zde uskuteční v neděli 28. srpna. „Nebude chybět tradiční průvod městem, ukázky zemědělských produktů, kulinářských pochutin, předvede se zemědělská technika, a to i historická. Vše doprovodí folklorní program. V rámci krajských dožínek také oceníme producenty regionálních potravin letošního ročníku soutěží Regionální potravina Jihomoravského kraje a Zlatá Chuť jižní Moravy. Uskutečnění celé akce kraj podpoří 1 milionem korun. Všechny vás zveme, poznamenejte si do svého kalendáře,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Strana 1 z 432