Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet

Začíná období výlovů rybníků

výlovy rybníkůJe časné podzimní ráno. Desítky mužů ve speciálních kombinézách se brodí do půli těla ve vodě a táhnou síť, ve které se mrskají tisíce ryb. Jak vody v rybníku ubývá, začínají podběráky lovit šupinaté „macky“...

V Ivančicích na Vladimíra Menšíka nezapomínají

rozhledna Vladimíra MenšíkaPřesto, že od smrti Vladimíra Menšíka uplynulo už téměř neuvěřitelných dvacet let, jeho popularita nijak neupadá. Tento ivančický rodák patří mezi nejvýznamnější umělce minulého století. „Na jeho počest je v Ivančicích vybudováno Muzeum Vladimíra Menšíka, které je od roku 2003 součástí Památníku Alfonse Muchy. Dá se říci, že ani po letech zájem o obě expozice neupadá a u Vladimíra Menšíka obzvláště. A protože je v našem regionu v podstatě nesmrtelný, byla po něm pojmenována i rozhledna na Hlíně, ze které je krásný rozhled po naší milované jižní Moravě a za dobré viditelnosti lze spatřit i věže Vídně a pohoří Schneeberg,“

Čekají nás houbařské žně?

Křemenáč osikový„Nastávající podzimní sezóna nasměruje houbaře spíše do jehličnatých porostů, kde by měly růst především hřibovité houby - hřib smrkový, suchohřib hnědý a klouzky, ale najdeme zde i oblíbené václavky či ryzce. V listnatých porostech, které jsou zase lepší v první polovině sezóny, se pak budeme setkávat zejména s holubinkami nebo bedlami,“ říká Vladimír Antonín, vedoucí mykologické poradny Moravského zemského muzea.

Jezdíme pod parou!

parní lokomotivaHvízdání píšťaly, vůni uhelného kouře a sykot upouštěné páry – to vše můžete zažít na vlastní kůži při jízdě historickým vlakem. Železničáři totiž kromě supermoderních pendolin občas vypraví i vlak, který rozhodně pamatuje kus historie. Jeden z takových železných ořů prosvištěl první zářijový víkend po trase Nemotice – Koryčany, která slavila sté narozeniny. Hned další víkend zase Mikulovský expres tažený nádhernou „mašinkou“ dovezl návštěvníky z Brna na Pálavské vinobraní.

Oslavanské historické slavnosti č.10

Oslavanské historické slavnosti č.10JJiž 10. ročník Oslavanských historických slavností proběhl v prostorách oslavanského zámku ve dnech 13. a 14. září. Starosta města přivítal významné hosty, kteří přijali pozvání na slavnosti (mezi jinými např. hejtmana jihomoravského kraje Stanislava Juránka) a program mohl začít.
Historické slavnosti zaplnily celý zámecký areál! V zámeckém parku zněla již tradičně hudba: v dopoledních hodinách dechová a country, večer pak zejména pro mladší generaci hrály k taneční zábavě kapely metalová a rocková. Zámecká alej se proměnila v tržiště lidových řemesel s prodejem svíček, medoviny, keramiky, perníčků atd. Na nádvoří oslavanského zámku se střídal jeden program za druhým. Vystoupení skupiny historického šermu střídala pohádka pro děti, ukázka tance se psy na hudební doprovod, hráli pouliční muzikanti. Po celý den zde bylo možné navštívit množství dobových stánků a dílen, např. dílnu kovářského umění, ručního zpracování ovčí vlny, drátování, řezbářskou dílnu. Jedním z nejoblíbenějších se stal stánek s ručním malováním portrétů a nejeden návštěvník si tak z Oslavanských historických slavností odnesl na památku vlastní portrét.

Nehažte plavky do žita

AkvaparkyLéto končí, vodní radovánky ne!
Teplé letní počasí pomalu končí a koupání pod širým nebem téměř odzvonilo. Nemáte – li doma vyhřívaný bazén či neplánujete – li podzimní dovolenou v Karibiku, nemusíte zoufat – přinášíme vám několik tipů, jak si užít vodních radovánek, i když rtuť teploměru klesne jen na několik stupňů nad nulou. V následujícím přehledu uvádíme seznam jihomoravských aquaparků a krytých bazénů, kde si můžete do sytosti užít koupání, i kdyby venku už padalo listí či sněžilo...

Rodiny se setkaly v Šiklově mlýně

Šiklův mlýnNepřízeň počasí, velký zájem malých soutěžících, mexické klobouky, kovbojové a indiáni, Michal Nesvadba v obležení svých fanoušků, malování na tváře… Taková byla atmosféra zatím největší akce projektu Rodinné pasy, která proběhla 16. srpna ve Westernovém městečku Šiklův mlýn u Zvole nad Pernštejnem.
Již podruhé se v areálu westernového městečka, přímo stvořeném pro malé kovboje a indiány, uskutečnil kombinovaný program plný soutěží a cen pro děti. Projekt Rodinné pasy nabízí již více než dva roky nejen zajímavé slevy, ale také zábavu a různá setkání. Tentokrát si dali dostaveníčko zástupci ze tří lokalit, které nabízejí rodinám možnost ušetřit finanční prostředky díky slevovým kartám. Na akci přijely rodiny z krajů Jihomoravského, Olomouckého a Vysočiny. Svoje dovednosti si vyzkoušely také děti Ústeckého kraje. A program stál opravdu za to!

Na výletě se dozvíte zajímavosti o včelách

včelaNa Slovácku – Ostrožsku vznikla nová včelí naučná stezka, kterou zde vybudovala místní skupina včelařů. Dvanáct stanovišť vede podél pětikilometrového úseku od lázní v Ostrožské Nové Vsi až k zámku v Uherském Ostrohu. Stezka je součástí veřejné „slovácké cyklistické dopravní tepny“. Cyklisté, turisté či in-line bruslaři si mohou výlet přírodou zpestřit zajímavým počtením o včelách. Téměř na každém odpočívadle s lavičkou je osvětový panel.
Na první stanoviště narazí turisté u Novoveských sirnatých lázní. Tam se mohou dočíst o historii včelařství v oblasti. Další stanoviště pak informují o včele medonosné, jejích produktech, o vývoji úlů, jak vypadá včelařský rok, nebo jak včely mezi sebou komunikují.

Strana 56 z 56