Brno, 23. září 2021 – Festival Den architektury zve již od 1. do 7. října na bohatý a zdarma přístupný program několika set akcí v osmi desítkách měst po celé republice i na Slovensku. Nabízí výpravy za architekturou známou i neznámou, pěšky, na kole, vlakem či lodí, a to s odborným výkladem. Zaměří se jak na architekturu současnou, tak architekturu 20. století. Na některých místech zamíří i hlouběji do historie. Během festivalu se také pod názvem Hurá dovnitř! otevřou veřejnosti i desítky běžně nepřístupných budov.
I v Jihomoravském kraji nabídne festivalový program zajímavé pohledy do minulosti i na současnost architektury nejen v krajském městě, ale vypraví se také do Břeclavi, Hodonína, Mikulčic, Modřic, Mikulova na Moravě a Pavlova. Popluje lodí po přehradě, zavítá na nádraží, do sídlišť ze 60. let i na slovanské hradiště. Podívá se do zámeckých zahrad i kaple, navštíví brownfield, výzkumnou základnu i legendární velodrom.
Program brněnské části Dne architektury bude například sledovat fascinující příběh fenomenálního architekta a konstruktéra, spolupracovníka Franka Lloyd Wrighta a brněnského rodáka, Jaroslava J. Polívky. Festival zavede zájemce také do meziválečné vilové kolonie Černá pole nebo se bude věnovat znovu aktuální otázce brownfieldu u řeky a plánovanému přesunu nádraží. Fanoušci architektury se budou moci vydat dále po stopách brněnských židovských architektů nebo se toulat po zákoutích Masarykovy čtvrti. V rámci akce Hurá dovnitř! se otevře například jedinečná možnost navštívit utajený architektonický klenot – kapli v Paláci šlechtičen, i legendární brněnský velodrom, jednu z nejstarší cyklistických drah v Evropě. Program se zaměří i na známá a neznámá místa spojená s působením architekta Bohuslava Fuchse v Brně.
V Břeclavi se bude věnovat změnám, vizím a udržitelnosti nového prostoru zámecké zahrady, nabídne prohlídku jedinečného nemocničního parku a botanického skleníku v Hodoníně. V Mikulčicích se podívá na architektonické řešení národní kulturní památky Slovanské hradiště a také do nedaleké Výzkumné základny Archeologického ústavu Akademie věd České republiky. Komentovaná prohlídka domů Korlaar, Štajnhaus a Husova ulice čp. 52 proběhne v Mikulově na Moravě, kde se uskuteční také výstava nominovaných projektů na Českou cenu za architekturu, kterou organizuje Česká komora architektů. Procházku po stezce Kaple zde zakončí příznačně degustace vín spolku vinařů Dunajovské kopce. Až do pravěku nahlédne Den architektury v Pavlově při návštěvě archeoparku, tedy muzea, vybudovaného pod zemí přímo v místech pravěké osady lovců mamutů. V Modřicích festival představí novou sportovní halu, která získala řadu ocenění.
„Naším cílem je propagace architektury a představování konkrétních staveb či jejich autorů v širších souvislostech. V letošním roce poukazujeme na propojování měst a obcí, nejen s ohledem na dopravní propojení, ale i na pěší cesty mezi obcemi, stezky krajinou a podobně,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, Marcela Steinbachová. Festivalový program pravidelně představuje významné osobnosti světa architektury. V říjnu po celé republice připomene například zakladatele moderní architektury u nás – architekta Jana Kotěru, od jehož narození letos uplyne 150 let. Paralelně se Dnem architektury probíhá letos po desáté i jeho sesterský festival Film a architektura.
Spolek Kruh, zakladatel festivalu Den architektury, čerpá z dvou desítek let zkušeností v oboru a z dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. Vznikla tak síť, do níž se v průběhu deseti let zapojilo na 180 měst na území České republiky i na Slovensku. Navzdory pandemii se v loňském roce uskutečnilo takřka 400 akcí po celé ČR i na Slovensku, na které zavítalo na 23 000 návštěvníků.