Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet Grily, hřiště, pláž: Blansko chystá oživení rekreační oblasti Palava za desítky milionů

Grily, hřiště, pláž: Blansko chystá oživení rekreační oblasti Palava za desítky milionů

Blansko, 26. dubna 2022 - Vyhledávaná rekreační oblast Palava se stejnojmennou vodní nádrží se po desítkách let bez zásadnější investice dočká celkové revitalizace. Blansko připravuje obnovu lokality ve spolupráci se studenty Ústavu zahradní a krajinářské architektury Mendelovy univerzity Brno. Ti ve svých návrzích na vhodné úpravy vycházeli z ankety, kterou vyplnili přímo obyvatelé Blanska a další návštěvníci rekreační oblasti.

palava blansko revitalizace

 

„Palava je místem, které celoročně láká místní k procházkám i aktivnímu trávení volného času. Vnímáme, že současný stav je třeba zlepšit. Chtěli jsme, aby si přímo obyvatelé města určili, co je pro ně nejdůležitější. Jejich požadavky se postupně pokusíme zrealizovat. V celkovém objemu půjde o úpravy za desítky milionů korun, proto počítáme s tím, že je budeme provádět postupně po etapách v několika příštích letech. Rozsah a tempo prací budou záviset na tom, zda se podaří získat nějaké dotace. Začít chceme ale už letos,“ vysvětluje starosta Blanska Jiří Crha.

Schválený rozpočet na rok 2022 počítá s investicemi ve výši deset milionů korun, z nich polovina je vázaná na dotace. „Nezávisle na zisku dotací dojde už letos k vytvoření nového workoutového hřiště na rovince pod minigolfem, k opravě a doplnění herních prvků a dopadových ploch na stávajícím dětském hřišti nad Myslivnou, nebo třeba k vytvoření nových gabionových zídek s dřevěnými sedacími plochami, které by v břehu na hrázi měly rozšířit možnost posezení v blízkosti vodní plochy,“ vyjmenovává vedoucí odboru správy a rozvoje města Petra Skotáková.

Součástí úprav bude také obnova a doplnění zeleně. Poškozené a nemocné stromy budou pokáceny, v lokalitě dojde postupně také k osazení celkem zhruba stovky nových stromů. Už letos na jaře doplní okraje a horní část louky nad Myslivnou habry, duby, lípy, javory či buky, na podzim nahradí náletové akáty podél cyklostezky nová alej třešně ptačí.

Zásadnější úpravy lokality čekají na zpracování projektu, který naváže na studii Mendelovy univerzity. Jeho zpracovatele nyní město hledá. „Zájemci o zpracování projektové dokumentace revitalizace rekreační oblasti Palava mohou své nabídky podávat do pondělí 4. dubna 2022 do 8:00 hodin. Projekční práce se budou týkat především dopravních a pozemních staveb včetně úprav sítí či samotné vodní nádrže. Současně je do pondělí 11. dubna vypsáno výběrové řízení na opravu sdruženého objektu, který slouží k regulaci výšky hladiny a vypouštění nádrže. Na něm je nutné vyměnit hradící tabule a jejich ovládání,“ upřesnila Petra Skotáková.

palava blansko vizualizace

Právě podrobnější projekt by měl sloužit jako podklad pro další vylepšení celé lokality. Návštěvníci Palavy by se výhledově nedaleko občerstvení Gizela měli dočkat například nových dřevěných stupňů sloužících pro opalování i relaxaci, jejichž součástí bude také schodiště vedoucí přímo k vodní hladině. Milovníci koupání se zase mohou těšit na úpravy břehu u restaurace Myslivna, kde betonovou zídku nahradí pozvolný přístup z nové písečné pláže. V plánu je také nové pobytové molo oddělující část pro plavce a neplavce, nová skluzavka, částečné odkrytí zatrubněného koryta Pálavského potoka, narovnání cyklostezky a její propojení s chodníkem na Češkovice v prostou mezi dětským hřištěm a budovou skautů, nebo zbudování nových grilovacích míst, které si zájemci budou moci zarezervovat.

„Chceme úpravy pojmout komplexně, dotknou se komunikací a stávajících chodníků, zeleně, herních prvků, doplnění inženýrských sítí, oprav budov ve vlastnictví města. Připravuje se také průběžné doplňování osvětlení, laviček a dalšího mobiliáře nebo nového osvětlení celé oblasti, aby byl pohyb na Palavě i v zimě či ve večerních hodinách bezpečný. Plánujeme také přeřešení parkovacích ploch podél ulice Dvorská nebo nové bezpečnější řešení křížení stávajících chodníků a komunikací při vstupu do lokality,“ vyjmenovává Jiří Crha.

„Potenciál tohoto místa je naprosto neuvěřitelný a obrovský. Z dotazníkového šetření vyplynulo, že převážná část respondentů navštěvuje Palavu celoročně i že překvapivě lokalitu hodnotí velmi kladně. Nejčastější požadavek byl na kvalitní sociální zázemí, dětské herní prvky a více laviček. Snažili jsme se proto najít možnosti pro celoroční využití areálu a nabídku pro všechny věkové kategorie,“ Iveta Kopřivová, jedna z vedoucích ateliéru navrhování Ústavu zahradní a krajinářské architektury Mendelovy univerzity Brno.

Podrobnosti o projektu budou k vidění také na nástěnkách před Městským úřadem Blansko na náměstí Svobody a na Poduklí.

Vizualizace: archiv města Blansko


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci