Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet Mikuláš s čerty přijde i do jeskyní ve Výpustku

Mikuláš s čerty přijde i do jeskyní ve Výpustku

Blansko, 21. listopadu 2023 – V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku.

cert jeskyne kras

 

Akce pro děti a jejích rodiče s názvem Ďábelský Výpustek se koná již čtrnáctým rokem, letos to bude v sobotu 2. a v neděli 3. prosince 2023. V divadelně pojatém představení má tentokrát Mikuláš se sháněním dárků pořádné fofry. Postrádá totiž svého důležitého pomocníka, anděla Dáriuse. Současně paní učitelka ze Křtin nalezne při sběru dříví u jeskyně Výpustek chlapce, který si nic nepamatuje. Učitelka se dovtípí, že možná jde o ztraceného synka loupežníků, kteří jeskyni obývají a rozhodne se ho odvést nazpět dovnitř jeskyně k jeho bandě.

„Jak to celé dopadne doopravdy a kdo se z loupežnického synka vyklube se dozvíte na samém konci jeskyně Výpustek, která překvapivě nekončí peklem...,“ naznačuje děj režisér letošního ročníku Jaroslav Šanda. Na hraní a organizaci akce se podílí všichni průvodci z Výpustku a křtinský divadelní spolek Křový (KŘtinský Ochotnický VÝkvět),

První mikulášská prohlídka začíná v sobotu i v neděli vždy v 10:00 a dále každou celou hodinu až do 17:00, kdy odchází poslední výprava do jeskyně. Vstupenky je možné koupit předem – odkaz a další info lze najít na webu caves.cz/mikulas.

Celková délka Ďábelského Výpustku je 1 hodina, ze které přibližně 35 minut trvá divadelní představení postupně v různých částech jeskyně a na posledním zastavení má Mikuláš 25 minut na předání dárků dětem. „Je možné přinést vlastní nadílku pro své děti, kterou jim Mikuláš předá spolu s ,certifikátem hodného dítěte´. Malý dárek i certifikát je připraven pro všechny děti, na akci nebude chybět možnost občerstvení,“ dodává vedoucí provozu jeskyně Hana Horáková. Výpustek spolu s Punkevními a Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi v Moravském krasu jsou jedinými ze 14 zpřístupněných jeskyní v Česku, které jsou otevřeny celoročně – v zimě každý den kromě pondělí. Pouze po oba „ďábelské“ dny se ve Výpustku klasické prohlídky nekonají.

Do pro letošek již uzavřených středočeských Koněpruských jeskyní zamíří Mikuláš s čerty hned na pět dnů - od pátku 1. do úterý 5. prosince 2023. Na tradiční Peklo a nebe na Zlatém koni se lze objednat předem telefonicky na čísle 730 572 485 od pondělí do čtvrtka mezi 9:00–14:00. I v tomto případě lze předem odevzdat vlastní dárečky pro děti a sepsat na lístek pro Mikuláše dobré vlastnosti dětí a pro Lucifera hříchy. Více informací na webu caves.cz/mikulas-koneprusy.

Letos poprvé se pekelné bytosti objeví i v podzemí na Olomoucku – v Mladečských jeskyních. Mikuláš s partičkou tam budou nadělovat v úterý 5. prosince 2023 od 17:00. Kapacita mladečského pekla je omezena, proto je nutná telefonická rezervace na čísle 730 574 627. „Rodiče prosíme, aby čertům přinesli seznam hříchů jejich dětí a andělům balíčky s odměnou pro ně,“ dodává vedoucí jeskyní Ondřej Vlček. U vchodu do podzemí není parkoviště, automobily mohou rodiče odstavit na 600 metrů vzdáleném vyhrazeném stání v severní části obce Mladeč.

Foto: archiv SJČR


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci