Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet Na rozvoj cyklistiky na jižní Moravě zamíří dalších 20 milionů korun

Na rozvoj cyklistiky na jižní Moravě zamíří dalších 20 milionů korun

Brno, 12. ledna 2022 - Další rozvoj cyklistiky a cykloturistiky v regionu nebo údržbu cyklistických komunikací na jihu Moravy i letos podpoří Jihomoravský kraj. Příslušné dva dotační programy schválili krajští radní na svém středečním jednání. „Na podporu této oblasti tolik důležité pro rozvoj turistiky a také ekologického charakteru dopravy na jihu Moravy jde celkem 20 milionů korun. Konkrétně na rozvoj cyklistiky a cyklistické dopravy v kraji jsme vyčlenili 17 milionů korun, na udržování čistoty cyklistických komunikací a také na úpravy běžeckých lyžařských tratí přispěje kraj 3 miliony,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Zámečník.

rodina kolo cyklistika

 

Dotační program s celým názvem Podpora rozvoje cyklistiky a cyklistické dopravy v Jihomoravském kraji v roce 2023 se dělí celkem na tři dotační tituly: Cyklostezky, kde je maximální výše dotace na jeden projekt 1,5 milionu korun, v případě dotačního titulu Cyklistická infrastruktura jde o 300 tisíc a stejná maximální výše dotace je v případě podpory vzniku Projektové dokumentace.

Jak následně dodal náměstek hejtmana, kraj nyní nově podporuje především cyklostezky místního významu namísto cyklostezek na národních a krajských koridorech. „Pro naši spolupráci s obcemi a městy je to mimořádně důležitý dotační program. Zvyšujeme tak společně podíl nemotorové dopravy a zlepšujeme dostupnost území. Nezanedbatelný je rozvoj cestovního ruchu v daných oblastech a využití komunikací a tras pro horská kola k rekreačním účelům. Ale jeho realizace často zvyšuje také samotnou bezpečnost cyklistů. V oblasti hustého automobilového provozu a úseku častých nehod totiž cyklostezky mnohdy řeší nejen dálkovou cyklistiku, ale především bezpečnou dojížďku do školy nebo do zaměstnání,“ dodal Zámečník.

V případě druhého dotačního programu, určeného na udržování čistoty cyklistických komunikací a úpravy běžeckých lyžařských tratí, jde především o zajištění čistoty a bezpečnosti na těchto veřejných komunikacích pro nemotorovou dopravu na území kraje – tedy na stezkách pro cyklisty, pro chodce a cyklisty, na terénních a cyklistických trasách, singletrailech, ale například také běžeckých lyžařských tratí na území Jihomoravského kraje.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci