Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet Nová lávka přemostí Moravu u Rohatce, stane se turistickým lákadlem

Nová lávka přemostí Moravu u Rohatce, stane se turistickým lákadlem

Rohatec, 18. prosince 2023 - Délka 132 metrů a šířka 4,8 metru. Takové rozměry bude mít kovová lávka, která v následujících letech vyroste poblíž Rohatce u ústí říčky Radějovky. Nové přemostění poskytne po vybudované lávce u Mikulčic a připravovaném projektu transbordéru u Vnorov další možné turistické propojení břehů hraniční řeky Moravy na česko-slovenském pomezí. Kraj podpoří jedním milionem korun vypracování projektové dokumentace. Ta přijde celkem na 3,5 milionu korun a nechá ji vypracovat obec Rohatec. O dotaci rozhodli krajští zastupitelé.

new

 

„Nová lávka bude navazovat na vznikající cyklostezku podél Baťova kanálu propojující Veselí nad Moravou a Hodonín. Bude sloužit nejen pěším a cykloturistům, ale konstrukčně i prostorově bude navržena tak, aby umožnila i průjezd lehčích vozidel integrovaného záchranného systému. Lávka propojí území České a Slovenské republiky, respektive území Jihomoravského a Trnavského kraje. A to rozhodně podpoří také nárůst návštěvníků nejen Baťova kanálu, ale i dalších turistických cílů v této lokalitě kraje,“ popisuje novou lávku náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Jak dodává, nová lávka přispěje i k větší bezpečnosti cykloturistů jedoucích po mezinárodní cyklotrase EuroVelo 4 a Moravské stezce. „Umožní jim totiž bezpečnou jízdu směrem k Baťovu kanálu a na Slovensko. Vyhnou se tak pohybu nebezpečným úsekem po silnici I/55, kde dosud uvedené cyklotrasy vedou“ vysvětluje náměstek hejtmana Zámečník. Oblíbený turistický cíl, kterým je Baťův kanál a oblast Slovácka a Horňácka, v této lokalitě poblíž okolí Rohatce ročně navštíví v průměru 70 tisíc cyklistů.

Stanovit v současné době přesné náklady na vybudování lávky přes řeku Moravu u Rohatce je s ohledem na pohyb cen kovových součástí mostu nereálné. Cena celého projektu výstavby lávky se ovšem bude pohybovat v desítkách milionů korun, řádově srovnatelné náklady přináší například porovnání s projektem transbordéru, který vznikne poblíž Vnorov.

I zde se při financování projektu počítá se zapojením evropských financí z Programu Interreg Slovensko – Česko 2021-2027. Zahájení přípravy projektové dokumentace a následně stavební řízení by mělo proběhnout v příštím roce. Samotná stavba by tak mohla začít v roce 2025 v případě, že obec Rohatec získá finanční zdroje na spolufinancování.

Zdroj a foto: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci