Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet Oprava lávky přes Švýcarskou zátoku na Vranově bude pokračovat i letos

Oprava lávky přes Švýcarskou zátoku na Vranově bude pokračovat i letos

Vranov, 3. února 2019 – Opravy lávky přes Švýcarskou zátoku na Vranovské přehradě budou letos pokračovat druhou etapou. Krajští radní nyní navrhli zastupitelstvu, aby schválilo dotaci ve výši 8 milionů korun obci Štítary. Celkem tak kraj uhradí na opravu 17,3 milionu z celkové částky 19,3 milionu korun. S dokončením prací se počítá do konce měsíce června 2019 v době, kdy bude současně dokončená rekonstrukce koruny hráze Vranovské přehrady. Tím nebude ohrožena letošní letní turistická sezona.

lavka stitary vranov archiv

 

V rámci druhé etapy oprav budou pokračovat práce na stavební obnově lávky. Součástí je i poměrná část realizační dokumentace, zařízení staveniště, vypracování mostního listu a hlavní mostní prohlídka. Vlastník lávky městys Štítary sice zajišťuje pravidelnou běžnou roční údržbu lávky ze svého rozpočtu, ale hrozící havarijní stav mostu se ukázal před několika lety v důsledku dlouhodobého opotřebení a pravděpodobnou významnou příčinou vzniklou destruktivním zásahem blesku. Situace se loni změnila na základě jednání k zajištění financování havarijního stavu lávky mezi Jihomoravským krajem, městysy Štítary a Vranov nad Dyjí a místními podnikateli.

„Bez významné finanční pomoci Jihomoravského kraje vstupem do projektu „Záchrana lávky přes Švýcarskou zátoku“ by nebylo možné řešit špatný technický stav lávky a ta by se musela pro veřejnost trvale uzavřít z důvodu zajištění bezpečnosti,“ sdělil člen rady Jihomoravského kraje Petr Hýbler.

Vranovsko patří dlouhodobě k hospodářsky slabším územím Jihomoravského kraje s velmi omezenou nabídkou pracovních příležitostí v zemědělství, lesnictví a s absencí významnějších zaměstnavatelských subjektů v průmyslu. Ekonomické aktivity spojené s cestovním ruchem jsou tak jednou z mála možností, které generují zaměstnanost a podnikatelskou aktivitu. Vazba na rekreaci u vody, zachovalé přírodní prostředí s Národním parkem Podyjí, kaňony Dyje a Želetavky a oblíbené hrady a zámky dělají z této lokality jedno z nejvíce navštěvovaných míst v Jihomoravském kraji.

Důležitou podmínkou je kvalitní infrastruktura přístupových cest a komunikací, která ovlivňuje možnost pohybu návštěvníků v oblasti Vranovské přehrady. Významnou spojnici a nepostradatelný komunikační uzel pro pěší a cyklisty mezi Vranovem nad Dyjí, Vranovskou přehradou a městysem Štítary tvoří lávka postavená v roce 1993 s rozpětím 252 m přes Švýcarskou zátoku, která je v současné době ve špatném technickém stavu.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci