Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet Oslavanské historické slavnosti č.10

Oslavanské historické slavnosti č.10

JJiž 10. ročník Oslavanských historických slavností proběhl v prostorách oslavanského zámku ve dnech 13. a 14. září. Starosta města přivítal významné hosty, kteří přijali pozvání na slavnosti (mezi jinými např. hejtmana jihomoravského kraje Stanislava Juránka) a program mohl začít.
Historické slavnosti zaplnily celý zámecký areál! V zámeckém parku zněla již tradičně hudba: v dopoledních hodinách dechová a country, večer pak zejména pro mladší generaci hrály k taneční zábavě kapely metalová a rocková. Zámecká alej se proměnila v tržiště lidových řemesel s prodejem svíček, medoviny, keramiky, perníčků atd. Na nádvoří oslavanského zámku se střídal jeden program za druhým. Vystoupení skupiny historického šermu střídala pohádka pro děti, ukázka tance se psy na hudební doprovod, hráli pouliční muzikanti. Po celý den zde bylo možné navštívit množství dobových stánků a dílen, např. dílnu kovářského umění, ručního zpracování ovčí vlny, drátování, řezbářskou dílnu. Jedním z nejoblíbenějších se stal stánek s ručním malováním portrétů a nejeden návštěvník si tak z Oslavanských historických slavností odnesl na památku vlastní portrét.

Oslavanské historické slavnosti č.10

 
Pořadatelé pamatovali i na děti. Klub vojenské historie Kentaur, svaz skautů a skautek Junák a občanské sdružení Challenge pro ně připravily spoustu her a soutěží, při nichž děti získávali žetonky. Za ty si pak v dětském obchůdku mohly nakoupit dle vlastního výběru.
Ve 14 hodin vyšel z prostor zámecké zahrady historický průvod v čele s vlajkonoši, bubeníky, králem a královnou a celou jejich družinou. Průvod městem byl zakončen na nádvoří zámku slavnostním ceremoniálem, při němž promluvil král Přemysl Otakar I. se svým heroldem. Na počest krále a královny byl v zámecké zahradě uspořádaný rytířský turnaj na koních. Po skončení turnaje a vyhlášení vítěze všichni účinkující na Oslavanských historických slavnostech vytvořili průvod a za světel loučí a zvuků bubnů došli na náměstí, kde 10. Oslavanské historické slavnosti vyvrcholily nádherným ohňostrojem.
Zpestřením sobotního dne byl i příjezd historického parního vlaku, který do Oslavan přivezl nespočet zejména brněnských turistů.
Nedělní program byl zaměřen hlavně turisticky. Příznivci jízdy na kole i turistických vycházek si přišli na své – mohli buď putovat pěšky po trase 10 km dlouhé, nebo se projet cyklistickou trasou po „Hornické cyklostezce“ o délce 50 km, případně 25 km.
Po oba dva dny bylo zajištěno bohaté občerstvení jak na nádvoří zámku, tak i v zámeckém parku. Posezení v zámecké vinárně u dobrého vínka zpříjemňovala navíc ještě cimbálová muzika. Obrovskému zájmu se dostalo burčáku, který po dobu slavností tekl doslova proudem.


V turnaji se spolu utkali rytíři různých rodů


Skoumalová Petra
KIS Oslavany

Redakčně upraveno a zkráceno

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci