Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet Punkevní jeskyně zvou v sobotu na kostýmové prohlídky

Punkevní jeskyně zvou v sobotu na kostýmové prohlídky

Blansko, 28. února 2024 – Kostýmovými prohlídkami ožijí Punkevní jeskyně v Moravském krasu v sobotu 2. března 2024. Na návštěvníky, nejmenší i jejich rodiče či prarodiče, čekají nejrůznější rázovité postavičky, od vodníků, přes netopýry, až po pravěké lovce a lovkyně.

Punkevni-kostymove2024

 

Průvodci v tento den vymění své firemní bundy za stylové převleky a zábavně-vzdělávací formou provedou všechny zájemce jeskyněmi. "Přijďte si tedy podat ruku třeba s netopýrem, svézt se na lodičce jménem Titanic, nebo na lodičce řízené samotným vodníkem," zvou organizátoři. Prohlídky po maximálně 30 účastnících budou vycházet každou čtvrthodinu od 9:30 do 15:15. Trasa bude stejná jako při klasických prohlídkách, včetně dna propasti Macochy a plavby elektrickými loděmi se zastávkou v Masarykově dómu.

Vstupenky je třeba zakoupit pokud možno předem na webu punkevni.caves.cz. Zbylé vstupenky (pokud zbydou) bude možné koupit hodinu před časem prohlídek v pokladně jeskyní.

V tento den 2. března se v Punkevních jeskyních uskuteční pouze kostýmové prohlídky. „Zájemce o klasické prohlídky Punkevních jeskyní s průvodci v klasických červených bundách zveme jakýkoli jiný den dle otevírací doby. Ta je v únoru denně kromě pondělí 8:40-14:00. Děkujeme za pochopení,“ dodává vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jakub Gabriš.

Punkevni-kostymove2024d

Prohlídka bude trvat 1 hodinu, bude vhodná jak pro děti, tak dospělé, a bude připravena soutěž, ve které bude možné vyhrát prohlídku pro rodinu do další přístupné jeskyně v Moravském krasu. Výherce vylosuje nejoblíbenější kostýmová postava, kterou návštěvníci svými hlasy zvolí. Průvodci se budou také těšit i na fotografie z této akce, poslané na facebook či instagram jeskyní, nejlepší zveřejní.

Vláček ze Skalního mlýna i lanovka od propasti Macocha, které slouží jako doprava z parkovišť, budou v tento den v provozu od 9:00 do 16:30.

První prostory suché části Punkevních jeskyní – Přední dóm a z něj sestupná chodba vyplněná sedimenty – byly objeveny 26. září 1909. Další části suché větve objevili průzkumníci v letech 1910 až 1914. Suchá část byla se dnem Macochy propojena 30. ledna 1914. První prostory vodní plavby byly objeveny po postupném odstřelu ve vývěru Punkvy 24. září 1920. Následně tým Karla Absolona odkryl další části proti proudu směrem k Macoše a také suché Pohádkové jeskyně s Masarykovým dómem. 30. března 1921 byla zpřístupněna tato část turistům na člunech. V dalších letech pokračoval postupný výzkum podzemního toku směrem k Macoše. Poslední překážka, Zlý sifon, byla překonána 5. února 1933. Strop systému v plavební hladině normálního vodní stavu byl sestřelen a od 1. července 1933 začaly klasické prohlídky s celou vodní plavbou. V roce 2023 si Punkevní jeskyně prohlédlo 210 tisíc návštěvníků.

Punkevni-kostymove2024b

Zdroj a foto: Správa jeskyní ČR


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci