Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet Transbordér i nová cyklostezka zatraktivní příhraničí jižní Moravy a Trnavského kraje

Transbordér i nová cyklostezka zatraktivní příhraničí jižní Moravy a Trnavského kraje

Brno, 26. ledna 2023 - Nový transbordér, který spojí oba břehy řeky Moravy poblíž Vnorov, nebo téměř desetikilometrový úsek Moravské cyklostezky – projekt atraktivní a bezpečné cyklistiky v příhraničí jižní Moravy a Trnavského samosprávného kraje zvýší přitažlivost jihovýchodní části regionu.Jeho přípravu schválili krajští radní na svém jednání ve středu 25. ledna.

transborder

 

„Celý tento projekt oba sousední kraje přijde na cca 4 miliony euro, s tím, že o náklady se oba regiony podělí stejným dílem. Samozřejmě si zažádáme o finanční podporu v rámci programu Interreg VI-A Slovensko – Česko, která by měla pokrýt 80 procent projektu. Dalšími cca 10 procenty by měl přispět stát a zbytek pokryjí oba sousední kraje, ze svých rozpočtů“ popisuje financování náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Bezpečnou a atraktivní cestu přes řeku Moravu nabídne transbordér (stavba vyjde přibližně na 46 milionů korun) – tedy přepravní systém, který k přepravě používá vozík (gondolu) zavěšenou na kladkách. V principu půjde o jednodušší obdobu otevřené lanovky, která návštěvníkům i místním nabídne netradiční propojení obou břehů řeky Moravy ve směru na plavební komoru u Vnorov. Stejně tak v rámci projektu například vznikne 5. úsek Moravské cyklostezky od lávky přes řeku Moravu po hrázi až k rozcestníku Adamov-přístav o délce 9,6 km. Dojde tak dalšímu propojení v rámci archeoparku Mikulčice-Kopčany a jeho okolí.

„Jde nám o zlepšení dostupnosti kulturního a přírodního dědictví prostřednictvím budování atraktivní a bezpečné infrastruktury pro cyklisty i pěší. Pracujeme na společné propagaci cyklistické dopravy a cykloturistiky, na příhraničních cyklostezkách a cyklotrasách v okolí řeky Moravy, která tvoří společnou hranici mezi oběma kraji. Spolu s Trnavským samosprávným krajem máme v této oblasti navázánu dlouhodobou fungující spolupráci, její rozšíření se tedy přímo nabízí. Oba sousední regiony mají navíc schválené strategické koncepce na rozvoj cyklistiky a cyklotras na toto období,“ popisuje fungující přeshraniční spolupráci náměstek Zámečník.

Zdroj a foto: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci