Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet Vydejte se parním vlakem do pěchotního srubu v Šatově

Vydejte se parním vlakem do pěchotního srubu v Šatově

Brno, 1. září 2015 - Na sobotu 5. září připravilo Technické muzeum v Brně na svých památkách na Znojemsku bohatý program. V Areálu československého opevnění v Šatově jsou ve spolupráci s dalšími partnery připraveny aktivity v okolí pěchotního srubu MJ – S 3 Zahrada. České dráhy vypraví v tento den z Brna do Šatova historický vlak s parní lokomotivou.

parni vlak tmb slechticna

 

Spojení mezi Znojmem, Šatovem a Slupí budou po celý den zajišťovat historické autobusy ze sbírek Technického muzea v Brně.  

Historický vlak
České dráhy připravily k oslavám výročí 145 let tratí na Znojemsku speciální zážitkovou jízdu historickým vlakem z Brna do Šatova. Na návštěvníky čeká syčící pára a tendr plný uhlí. Souprava je totiž řazena z historické parní lokomotivy 475.101 „Šlechtična“, která se bude střídat s dieselovou lokomotivou T 478.1039 „Bardotka“ firmy AŽD. Vždy ve směru do Hrušovan nad Jevišovkou bude v čele vlaku „Šlechtična“, v opačném směru „Bardotka“. Souprava vlaku je sestavena z historických vozů 3. třídy „Rybáky“, uprostřed je zařazen bufetový vůz s občerstvením a výbornými víny Znovínu. Vlak vyjíždí v 8.28 z Brna Hlavního nádraží, zpět v 17.30 ze Šatova. Podrobnější jízdní řád a cena jízdného na stránkách Českých drah.

Program ve vlaku
V historickém vlaku do Šatova bude během jízdy probíhat zábavně-naučný program, který připomene dobu nedávno minulou, kdy překročení státní hranice bylo přísně střeženo ozbrojenými bezpečnostními složkami Československé socialistické republiky. Členové Klubu vojenské a policejní historie Československo předvedou cestujícím scénky s příslušníky Pohraniční stráže, Oddělení pasové kontroly a Celní správy z 80. let minulého století.

Program v Areálu československého opevnění v Šatově
Po příjezdu do Šatova proběhne přesun do Areálu československého opevnění (cca 1,7 km), kde budou připraveny další aktivity v bezprostředním okolí pěchotního srubu MJ – S 3 Zahrada. Prohlídka samotného pěchotního srubu bude tento den probíhat průběžně (bez průvodce) s průvodcovskými texty. Tento způsob prohlídky se při akcích osvědčil, protože je vhodný i pro rodiny s dětmi, pro které by odborný výklad průvodce byl příliš složitý. Členové osádky budou zájemcům podávat odbornější informace.

Na prohlídku navazují stanoviště s úkoly s tématikou vojenství, ale i okolní krajiny a vína. Stanoviště jsou určeny především dětem, ale zapojit se mohou i dospělí, kteří jistě ocení např. aktivity spojené s vinařstvím. S přírodou a její ochranou účastníky seznámí pracovníci správy Národního parku Podyjí. Vstupné dospělí 50,- Kč, zlevněné 25,- Kč, děti do 6 let zdarma, sleva na rodinné pasy. Ve vstupném jsou kromě prohlídky zahrnuta i soutěžní stanoviště pro děti.
   
Obec Šatov nabízí i další zajímavosti. Navštívit můžete Malovaný sklep, sklepní labyrint pana Šušláka nebo v tento den od 13 hodin i speciální akci s názvem Trakturkiáda (Sraz malotraktorů domácí výroby), při které musí účastníci prokázat své schopnosti při 5 závodních disciplínách. Bližší informace na stránkách městysu Šatov.
Milovníci cyklistiky jistě ocení cyklovůz řazený ve vlaku. Šatov je totiž ideálním místem pro výlety na kole. Využít lze cyklostezky na Znojemsku i v nedalekém Rakousku.

Na slavnosti chleba do Slupi
Kromě Areálu československého opevnění v Šatově má Technické muzeum v Brně na Znojemsku ve své správě i Vodní mlýn ve Slupi. V sobotu 5. srpna zde proběhne tradiční velká akce s názvem Slavnosti chleba. Hlavním bodem programu je přehlídka domácích i zahraničních folklórních souborů, na návštěvníky čeká ale i prohlídka mlýna nebo jarmark s historickými řemesly, výrobou skla ve sklářské peci, stánky s občerstvením nebo burčákem. Zájemci si mohou zakoupit unikátní chléb, který bude po celý den nepřetržitě pečen ve vojenské pekárně ze sbírek Technického muzea v Brně. V obci bude umístěno i vojenské ležení k připomenutí 70. výročí ukončení 2. světové války.

V obci Slup můžete také navštívit Muzeum čs. opevnění 1938 ve Slupi a v nedalekých Oleksovičkách Muzeum zemědělství.

Spojení mezi Znojmem, Slupí a Šatovem budou v tento den zajišťovat historické autobusy ze sbírek Technického muzea v Brně, které můžete zdarma využít. Jízdní řády těchto speciálních linek a bližší informace k akcím najdete na internetových stránkách muzea tmbrno.cz  nebo přímo na zastávkách.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci