Moravský Krumlov, 4. července 2022 – Po náročné rekonstrukci se moravskokrumlovský zámek v létě otevírá turistům. Vedle Slovanské epopeje, která je přes prázdniny otevřena každý den včetně pondělí, si zájemci mohou prohlédnout zámecké interiéry, vystoupat na vyhlídkovou zámeckou věž a také se zastavit v tunelu na expozici připravenou Ústavem pro studium totalitních režimů.
V pondělí 4. července se první návštěvníci projdou novým zámeckým okruhem nazvaným Šlechtické komnaty. Prohlídka pro malé skupiny trvá necelou hodinu a rozhodně stojí za to. „Nejen pro Krumlováky to bude silný a zajímavý zážitek. Turisté jsou u nás v Moravském Krumlově vítáni a my se na ně těšíme,“ zve senátor a starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.
V rekordním čase šesti měsíců pod vedením odbornice na restaurování z Národního památkového ústavu Marty Sedlákové se podařilo vybavit zámecké interiéry v jižním křídle původním mobiliářem. „Vše, co zde návštěvníci uvidí, na zdejším zámku bylo. Předměty se po mnoha desítkách let vrátily domů,“ říká Marta Sedláková, která také připravila koncept této prohlídkové trasy.
Šlechtické komnaty plné příběhů
Prohlídka zámeckých interiérů začíná na arkádovém nádvoří, pokračuje přes chodbu s grafickou výzdobou. Za zmínku rozhodně stojí velký plán zámecké zahrady z roku 1778, kde je vidět celý komplex zámku včetně parku. Poté návštěvníci vstoupí do renesanční komnaty, kde se jim nad hlavami rozprostře unikátní nástěnná malba z roku 1530 a kterou restaurátoři objevili před dvěma lety. Zážitkem bude jistě i výhled ze zámecké terasy na kapli sv. Floriána. Pravdivý příběh zámku i lidských osudů a předmětů si návštěvníci postupně vyslechnou v obrazárně, modrém salónku, krbovém pokoji Kinských i knihovním salónu Liechtensteinů.
Symbolický dárek pro kněžnu Eleonoru
Mimořádnou osobností, která na zdejším zámku žila, je kněžna Eleonora z Liechtensteina. Byla dvorní dámou Marie Terezie. Vynikala krásou a osvíceným myšlením. Snad také proto se do ní zamiloval Josef II., syn císařovny Marie Terezie. Kněžna Eleonora nechala po smrti manžela Karla Boromejského v Moravském Krumlově u kostela Všech svatých zbudovat rodovou hrobku. Za jejího působení byl zámek přestavěn do barokní klasicistní podoby a také iniciovala vybudování zámeckého parku. Další informace o Liechtensteinech se návštěvníci dozví na výstavě v zámecké věži. Kněžna Eleonora dostává znovuoživení zámku, kde žila, jako dárek ke svým narozeninám. Narodila se totiž 7. července 1745, tedy téměř před 300 lety.
Pohled na Moravský Krumlov ze zámecké věže
V pondělí 18. července se poprvé otevře další prohlídková trasa. Výhled na město ze zámecké věže je fantastický. V mezipatrech jsou připraveny tematické výstavy, takže si při výstupu a sestupu můžete odpočinout a dozvědět se něco zajímavého z dějin Moravského Krumlova i o šlechtě žijící na zámku. Zcela nahoře pak můžete vidět výstavu výtvarných prací dětí ze Základní umělecké školy v Moravském Krumlově nazvanou Zámek očima dětí.
Tunelem do 20. století
Ústav pro studium totalitních režimů připravil za finanční podpory města Moravský Krumlov expozici Tunelem do 20. století. Výstava připravená pro rekonstruovaný tunel v zámku Moravský Krumlov konfrontuje poselství Muchovy Slovanské epopeje s osudy ideálů a lidí ve 20. století. Návštěvníkům, kteří v příštích letech budou jezdit do Moravského Krumlova především za Slovanskou epopejí, nabízí výstava interpretaci vybraných nadčasových motivů tohoto díla. Zdůrazňuje svár mírumilovné a tvořivé vize s motivem války a násilí. Někde v prostoru tohoto sváru se odehrávají osudy deseti představitelů moravsko-krumlovského 20. století. Dominantou expozice je model obrněného transportéru německé armády zvaný „hakl“, který ukazuje na vojenskou techniku v centrech měst jako na fenomén 20. století. Do modelu v reálné velikosti si mohou vlézt nejen děti, ale i dospělí.